Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada Pazartesi Gününe Dikkat Diyerek Dolar Kuru İçin Korkutan Uyarıda Bulundu

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden olan Atilla Yeşilada dolar kuru hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Ramazan Bayramı'nda 8,50 TL seviyesine ulaşan doların Pazartesi günü düşmemesi durumunda felaket senaryolarının gerçekleşebileceğini belirten Atilla Yeşilada Merkez Bankası'nın müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada Pazartesi Gününe Dikkat Diyerek Dolar Kuru İçin Korkutan Uyarıda Bulundu

Türkiye'de dolar kuru paniği yaşanmaya başlandı. Ramazan Bayramı'nda Türkiye'de piyasalar kapalıyken dolar kuru 8,50 TL seviyesine kadar yükselip ardından da 8,40 TL seviyesine kadar gerilemişti. Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada dolar kuru hakkında korkutan açıklamalarda bulundu. Kurda düşüş olmaz ise yeni bir enflasyon dalgasının kapısının aralanacağını söyleyen Atilla Yeşilada bir de öneri yaptı.

PAZARTESİ GÜNÜNE DİKKAT!

Pazartesi gününe işaret eden Atilla Yeşilada, “Pazartesi günü dolar kuruna dikkat etmek gerekiyor. Bayram günlerinde 8,50 TL seviyesi görüldü. Bu fiyatlama suni bir fiyatlama ama eğer dolar kuru Pazartesi günü 8,20 TL seviyesine geri dönemezse yeni bir enflasyon dalgası ile karşı karşıya kalacağız. Bu da direkt olarak Türk lirasının değer kaybını sürdürmesi anlamına geliyor.” dedi.

Dolar kurunun yükselmesi ile yatırımcıların faiz arttırın taleplerinin artacağının altını çizen Atilla Yeşilada, “Pazartesi günü çok kritik olacak. Artık Merkez Bankası mı müdahale eder, kamu bankaları mı devreye girer veya kendiğinden mi düşer bilemem ama dolar kuru kesinlikle düşmeli. Eğer bu başarılamazsa başımız çok büyük belada demektir. Türkiye piyasaları için temkinli ve karamsar bir dönemdeyiz diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜME NEGATİFE DÖNER!

Türkiye için turizmin önemine de dikkat çeken Atilla Yeşilada, “Türkiye'nin bu yaz pandemi nedeniyle turizm gelirlerini kaybetmemesi gerekir. Eğer kaybedilirse çok ciddi bir cari açık ile karşı karşıya kalacağız. Böyle bir senaryoda dolar kuru kaç lira olur tahmin etmek güç. Ancak büyüme negatife döner.” şeklinde konuştu.

YABANCI YATIRIMCI YÜZDE 19 FAİZE KOŞARAK GELİR

Türkiye'deki faizlerin yabancı yatırımcıyı cezbedecek seviyede olduğunu söyleyen Atilla Yeşilada, “Türkiye'de politika faizi yüzde 19 seviyesinde. Bu çok ciddi bir oran. Bu faize gelmeyecek yatırımcı çok az. Siyasetteki incelikleri kullanırsak ekonomide bir anlamda sigorta poliçesi almış oluruz. Bunun için ABD ile ilişkilerde normalleşme sağlanmalı. Yabancı yatırımcı yaptırımların kalktığını görürse ikna olur ve yeniden sıcak para ile Türkiye'ye girer.” açıklamasını yaptı.

Not: Haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Buradaki yorumlar ilgili ekonomisteaittir ve yalnızca bilgilendirme amacıyla haberleştirilmiştir. Burada yer alan değerlendirmelerle yatırım kararı verilmemelidir. 

Yorumlar (0)