Ünlü Ekonomist Dolar Kurunda İki Tuzak Seviyeyi Açıkladı!

Ünlü ekonomist ve Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarlarından Evren Devrim Zelyut dolar kuru hakkında yeni bir analiz yaptı. Dolar yatırımcılarına uyarılarda bulunan Evren Devrim Zelyut dolar kurunda iki tuzak bölgesini açıkladı. 

Ünlü Ekonomist Dolar Kurunda İki Tuzak Seviyeyi Açıkladı!

Türkiye'de ekonomistlerin dolar kuru üzerine değerlendirmelerinin yer aldığı analizler yayınlanmaya devam ediliyor. Son haftaların dikkat çeken ekonomistlerinden birisi olan Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut dolar yorumları ile uine gündem belirledi. Yatırımcılara uyarılarda da bulunan ünlü ekonomist dikkat edilmesi gereken hususların altını özellikle çizdi. 

Dolar kurunda iki önemli tuzak bölgesi olduğunu ve yatırımcıların bu tuzaklara düşmemesi gerektiğini söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru için geçmiş değerlendirmelerimizde 8 TL'ye doğru bir yaslanma ve ardından da yukarıya doğru hareket olur demiştik. ABD'den gelen haberle beraber bir anda dolar kurunda 8,48 TL seviyesi görüldü. Daha sonrasında ise 8,30 TL'ye doğru bir geri yaslanma takip ettik. Bu hareketlenmenin altındaki nedenleri iyi taspit ederek ona göre hamle yapılmalıdır.” dedi.

DOLAR KURUNU TUTAMAZDIK

ABD'den gelen Türkiye haberine dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “ABD'den Türkiye için orta ve uzun vadede ciddi sonuçlar doğrucak bir hamle geldi. Sadece Soykırım ifadesinin kullanılması değil mesele. Yarın bunun tazminat talepleri olacak, ABD'da mahkemelerde açılacak davalar olacak.  Biz bu Ermeni tezlerinin ABD tarafından doğruymuş gibi dünyaya aktarılmasına katılacak değiliz, elbette karşısındayız. Ancek maddi olarak Türkiye'yi etkileyecek bir durumdan bahsediyoruz. Biz ülke olarak ABD'ye üslerin kapanması, NATO'da görevlerin dondurulması veya diğer farklı yaptırımları devreye sokmuş olsaydık dolar kurunu nereden toplardık bilemiyorum. Ülke olarak yalnızca cılız açıklamalar ile bunu geçiştirdik. Bu da ABD'ye olsun AB'ye olsun finansal silah vermek anlamına geldi. Artık finansal silah kullanarak Türkiye'yi bastırabileceklerine dair güçlü bir görüş oluştu. Merkez Bankası'nın rezervleri yanlış ekonomi politikası sonucu gerileyince artık bu zaafları vermek zorundasınız. Bizim ekonomik olarak güçlü duruşumuzun olmaması yabancı devletlerin küstahlıklarına cesaret veriyor ve vermeyede devam edecek. İlerleyen dönemlerde bunları görebileceğiz.” şeklinde konuştu.

KISA VADEDE BİR RİSK VAR

ABD'de Mayıs ayında görülecek Halkbank davasına dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, “Kısa vadede Türkiye ekonomisi etkileyecek bir dava var New York'ta görülecek. Kamu bankamız ile alakalı olan bu davaya çok az kaldı. Bugün Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcıların çıkışlarının arttığını gördük. İncelendiğinde bu çıkışların Bank of America üzerinde yapıldığı görülüyor. Bu görülecek davaya dair bir tüyo almış olabilirler. Kısa vadede bir risk var. Bu kadar yüklü satışlar oluyorsa bunu doğru yorumlamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

DOLARDA İLK TUZAK 8,25 TL

Yabancı yatırımcı borsa satış yapıp liraya geçiyor ve sonrasında dolar alıp çıkacak diyen Evren Devrim Zelyut, “ Türkiye'de hiçbirşey olmasa bile dolar kuru yukarıya çıkacak. Ancak geriye doğru yaslanmaları görebilriiz. Bu borsadan çıkış yapıp Türk lirasına dönen yatırımcılar paralarını dolara çevirip ülkelerine dönecekler. Dolar kuru 8,25 TL'nin üzerinde kaldığı müddetçe 8,50 TL'ye doğru bir hareket olur. Ancak 8,25 TL'nin altına düşülürse yeniden 8 TL'ye yaslanma görebiliriz. Bu gerilemede dolar düşüyor diyerek dolar satmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Ardından yükseliş meydana gelecek. Yabancılar bu malları babalarının hayrına satmadılar. Düşük fiyattan dolar almak için dolar kurunu 8 TL'yeyaslayacaklar ve ardından da yüklü dolar alımı ile kuru tırmanışa geçirecekler. Dolardaki ilk tuzak noktası bu olacak.” dedi.

İKİNCİ TUZAK 8,50 TL

Dolar kurundaki ikinci tuzak noktasını da açıklayan Evren Devrim Zelyut, “Dolar kurunun ikinci tuzak noktası 8,50 TL olacak. Bu seviye Türkiye'nin ekonomik zorlukları, cari açık yaratan etkiler gibi nedenlerle ulaşılırsa tamam ona bir şey demiyorum. Ancak 8,50 TL'yi aşan kurun nedeni okyanus ötesi olursa o zaman çok sert hareketler görülür. 8,50 TL'nin üzerinde dolar kurunda bir direnç yok. Tamamen mavi gökyüzü ile karşı karşıyayız. Buna çok ama çok dikkat etmek zorundayız.” açıklamasını yaptı.

Not: Dolar kuru hakkında ilgili ekonomistin yorumları yalnızca bilgilendirme amacıyla haberimizde yer almıştır. Sitemizde yayınlanan herhangi bir haberi baz alarak yatırım kararı verilmemelidir. Bu haberimizde diğer haberlerimizde de olduğu gibi yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. 

Yorumlar (0)