Ünlü Ekonomist Emre Alkin'den Altın Piyasası Değerlendirmesi! Altın Fiyatları Neden Yükseldi, Yükseliş Devam Edecek Mi?

Altın piyasasında meydana gelen yükseliş hareketi üzerine herkesin merak ettiği soru bu yükseliş ivmesinin devam edip etmeyeceği oldu. Altın fiyatlarındaki artış vatandaşları altın yatırımı yapmaya sevk ederken ekonomist Emre Alkin bir açıklama yaparak altın piyasasını değerlendirerek yatırım yapacak olanlara fikir veren tahminlerde bulundu. Altın fiyatları yükselmeye devam edecek mi? Altın alım fırsatı verecek mi?

Ünlü Ekonomist Emre Alkin'den Altın Piyasası Değerlendirmesi! Altın Fiyatları Neden Yükseldi, Yükseliş Devam Edecek Mi?

Altın piyasasında meydana gelen yükseliş hareketi ekonomi dünyasının öenmli gündem maddelerinden birisi haline geldi. Dünyada piysasalarda koronaris etkisiyle risk iştahında bir toparlanma meydana gelememesi altın fiyatlarında yükselişe zemin oluşturmaya devam ediyor.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ

Altın piyasası hakkında Türkiye'nin önemli ekonomistlerinden Emre Alkin değerlendirmelerde bulundu. Altın fiyatlarının yükselişinin neden kaynaklandığını açıklayan Emre Alkin, “ABD Merkez Bankası ve AB Merkez Bankası piyasaya ciddi şekilde para saldılar. Para ve sermaye piyasalarına bu para ulaştı. Türkiye bile bundan ziyadesiyle faydalandı. Altın fiyatları da etkilenerek 1.900 doların üzerine çıktı.” dedi.

ALTIN YATIRIMINDA ACELE DAVRANMAK KAYBETTİRİYOR

2018 yılından örnek vererek altın yatırımı konusunda uyarıda bulunan Emre Alkin, “2018 yılında döviz yukarıya fırladığında altının fiyatları da yükselmeye başlamış ve herkes altın almıştı. Ancak altın fiyatları o süreçte gerilemeye başlamıştı. O zamanlar bekleyin yükselecek demiştim. Bugün neredeyse o dönemden itibaren iki kat para kazandırmış. Bu küçük bir kazanç değildir 2 yıllık süreçte. Altın yatırımında sabırlı olmak gerekir, acele davranmamak lazım.” ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Türkiye'de altın fiyatlarının dolar kuruna bağlı olduğunu söyleyen Emre Alkin, “Altın fiyatlarını değerlendirmek için Türkiye'de dolar kuruna bakmak gerekiyor. Yurt dışındaki altın fiyatının dolar kuru ile çarpılması sonucu altın fiyatları bulunuyor. Türkiye'de döviz miktarı çok azaldı. Swaplar yeterli olmuyor. Dolar yükseliş ivmesindehareket ediyor. Bu nedenle altın fiyatlarında yükselişin devam etmesi sürpriz olmaz.” şeklinde konuştu.

ALTINDA ALIM FIRSATI OLACAK MI?

Altının alım fırsatı verip vermeyeceğini de açıklayan Emre Alkin, “Altın yatırımcısı için mutlu günler başladı. Yükselirken altın satın alınmaz. Şu anda altın yatırımı için doğru zaman değil. Altın bir ralliye başladı. Altın fiyatlarının bu seviyelere geleceğini aylar öncesinden söylemiştik. Altın yatırımı yapmak isteyenler beklemeli. Elbette bir noktadan sonra gerileme gerçekleşecek ve altında alım fırsatı doğacak. Ancak yüksek noktadan altın almak zarar ettirebilir. İyi karar vermek, piyasa şartlarını takip etmek gerekir.” dedi.

Emlak365.com