Ünlü Ekonomist Emre Alkin Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Dolar ve Altın Ne Olur, Düşer Mi, Çıkar Mı, Nereden Alınır, Nerede Bozdurulur?

Elinde doları ve altını olanlar ile yeni yatırım yapmak isteyen kişiler için ekonomist Emre Alkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ünlü Ekonomist Emre Alkin Merak Edilen Soruyu Yanıtladı: Dolar ve Altın Ne Olur, Düşer Mi, Çıkar Mı, Nereden Alınır, Nerede Bozdurulur?
Elinde doları ve altını olanlar ile yeni yatırım yapmak isteyen kişiler için ekonomist Emre Alkin önemli açıklamalarda bulundu. Altın alınır mı, elinde altını olanlar satmalı mı, elinde doları olanlar ne yapmalı, dolar satmalı mı?

Emlak365.com  / Ünlü ekonomist Emre Alkin dolar kuru ve altın fiyatları hakkında yeni değerlendirmelerde bulundu. Elinde altını olanlar ve dolar yatırımı yapan kişilerin merak ettikleri soruları yanıtlayan Emre Alkin merak edilen soruları yanıtladı.

ELİNDE DOLARI VE ALTINI OLANLAR NE YAPMALI?

Merkez Bankası Başkanı dün para politikasını açıkladı. Bu sene olduğu gibi her ay PPK toplantısı yapacak. Bana göre gerek yoktu. Para politikası toplantısını bizde FED gibi yapabilirdik.

Ülkede şu anda en çok dış ve iç siyaseti tartışıyor ama en çok merak edilen sorular "dolar ne olacak, altın ne olacak, borsa ne olur, altını ne zaman satayım, doları kaç TL olunca satalım" gibi soruların yanıtlarını arıyor. Ben size yatırımın bir metodu olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Geçenlerde gayrimenkul içinde uyarıda bulundum. İçinde oturuyorsan başka yatırım yapmak için arıyorsan başka diye.

Bir tatil köyünde yanıma bir hanımefendi geldi "doları kaçtan alayım, kaçtan satayım" diye bana sordu. Nereden alıp, nereye satacağınızı ben bilemem ama bunu deyince bana kızıyorlar. İnsanların bizden ne beklediklerini anlayamıyorum.

Keşke birisi de bana gelse alacağım, satacağım seviyeyi söylese. Her seviye alım, satım seviyesidir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KRONİK DÖVİZ KITLIĞI VAR! 

Türkiye'de cari açık nedeni ile kronikleşen bir döviz kıtlığı sorunu bulunuyor. Cari fazlası olan yıllarda üretim ve büyüme dibe vurmuştur. Türkiye dışardan kaynak bulamadığı sürece cari açık ve döviz kıtlığı sorunu hep yaşanacaktır.

Döviz açığını kapatmak için sabit sermaye yatırımı, portföy yatırımı, Dünya Bankası, IMF gibi kaynaklardan kredi alınmalı. Bunlar olmazsa dış ticaret açığı kapatılmaz. Bunlar varsa senin evin camdan demektir. Yani sen kimseye bir şey yapamazsın çünkü onlar sana taş atarsa evin yıkılır.

2013 yılında 1,5 TL olan dolar 2020 yılında 8,50 lirayı bile gördü. Yani dövizin yönü yukarı demek, bugünlerde düşüyor. Dövizin yüksek olduğu  dönemde alan, sonra düşünce panik olup satan, sonra düşünce pişman olan çok sayıda insan var.

Bunu hep söylüyoruz, düşünce alacaksın, yükselince satacaksın yatırım amacı ile bir şey alınca. Hedef limite yükselmesi bir hafta da süre, bir yılda süre, 3 yılda sürer. Dalganın en yüksek noktasında bir yatırım aracını satmak sadece birkaç kişiye o da nadiren olur. Yani yükselişin olduğu dönemde hedef nokta yakalandıysa bozdurmaktan çekinmeyeceksin.

Herkesin hedef alış ve satış fiyatı olmalı. Ama şartlar bir anda ekonomik ve doğal afetler bile olabilir. Ama sakin bir ortamda koyduğunuz hedeflere uymanız gerekir. Aksi durumda sürekli olarak zarar edersiniz. Piyasada panik halde alım yapan ve satış yapan herkes zarar eder.

NOT: Haberde yer alan ifadeler Emre Alkin tarafından açıklanmış olan değerlendirmeler olup, Emlak 365 olarak dolar ve altın tavsiyesi verilmemiş, son dakika gelişmeleri paylaşılmıştır.
Yorumlar (0)