Ünlü Ekonomist Kredi Çekecekleri Uyardı: Dolar - Euro Kuru, Cari Açık ve TL Değer Kaybı Sonrası Faiz Oranları Daha Da Yükselecek!

Dolar ve Euro kurunda yaşanan yükseliş hızlanırken Türk Lirasında yaşanan hızlı değer kaybı sonrası gözler yeniden Merkez Bankası'na çevrildi. Cari açığın büyümesi, Merkez Bankasının rezervlerinin azalması ve kurda yaşanan yükseliş nedeni ile ekonomistler kredi faiz oranlarında hızlı yükselişin artarak devam edebileceğini dile getiriyorlar. Kredi faiz oranları yükselecek mi, kredi faizleri ne zaman düşer, ne olur, kredi çekmek isteyenler ne yapmalı?

Ünlü Ekonomist Kredi Çekecekleri Uyardı: Dolar - Euro Kuru, Cari Açık ve TL Değer Kaybı Sonrası Faiz Oranları Daha Da Yükselecek!

Bankalardan kredi çekmek isteyenlere ne yazık ki peş peşe kötü haberler gelmeye devam ediyor. 

İlk olarak Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz artışı ardından da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından gerçekleştirilen aktif rasyosu oranı düzenlemesi ile faizlerde yükseliş yaşanmıştı. 

BROOKS: DAHA FAZLA SIKILAŞTIRMA LAZIM, KREDİ FAİZLERİ DAHA DA YÜKSELMELİ! 

Türkiye'de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş Ekonomisti Robin Brooks kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişin devam etmesi gerektiğini söyledi. 

TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen “Salgın Döneminde Dünya Ekonomisi ve Türkiye'nin Makroekonomik Dengeleri” isimli konferansa katılan Brooks Türkiye'nin kredi genişlemesi ile büyüdüğünü belirterek bunun da cari açığı arttırdığını dile getirerek durgunluk döneminin göze alınarak bu uygulamaya son verilmesi gerektiğini söyledi. 

UCUZ KREDİ DAĞITILMASI NEDEN DOLAR KURUNU YÜKSELTİYOR?

Pek çok kişinin merak ettiği soruyu da yanıtlayan Brooks kredilerin neden dolar kurunu yüksettiğini de açıklayarak “Krediler yatırımı değil tüketimi artırıyor. Türkiye'de tüketim de ithalata dayalı. Dolayısıyla krediler çok desteklenirse cari açık büyüyor. Türkiye yabancı yatırımcıyı çekip cari açığı finanse etmekte zorlanabilir ve TL'de daha fazla değer kaybı meydana gelebilir” diyerek tüketimin ithalata dayalı olması nedeni ile ucuz kredilerin dolar kurunu ve cari açığı yukarıya çektiğini söyledi. 

Parasal sıkılaşmanın ekonominin istikrarı için zorunlu olduğunu belirten Brooks bu nedenle Merkez Bankası tarafından yapılacak olan sıkılaşma politikasının daha agresif yürütülmesi gerektiğini söyledi. Bu da konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi çekmek isteyen kişiler için faiz oranlarının daha da artacağı anlamına geliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Refik 4 ay önce
Bu devlet bankaları benim gibi işsiz üç küçük bir oğlu asker fakir türkçe kredi vermez yazıkki ne yazıķ