Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek Mi?

Pandemi döneminde ekonomide yaşanan dalgalanmadan etkilenen dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmiş 9 TL bandına dayanarak ülkede büyük kaos yaşanmasına neden olmuştu.

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek Mi?
Pandemi döneminde ekonomide yaşanan dalgalanmadan etkilenen dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmiş 9 TL bandına dayanarak ülkede büyük kaos yaşanmasına neden olmuştu. Yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında görevden alınmış yerine bir dönem ekonomi bakanı olarak ta görev alan Naci Ağbal atanmıştı.

Naci Ağbal'ın Cumartesi günü yapılan atamasının ardından Pazar günü de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklama ile sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmiş, yaşanan süreçte Lütfi Elvan bakan olarak göreve gelen yeni isim olmuştu. Bu süreçte dolar kuru büyük bir hızla düşüşe geçmiş, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımları ve kararlı sıkı para politikası uygulamaları, reform açıklamaları ile düşüşe geçmişti.MAHFİ EĞİLMEZ AÇIKLADI: DOLAR KURU NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ, EDECEK Mİ?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş sonrasında kamuoyunda en çok konuşulan konuların başında yine kur ilk sırada yer aldı. Dolar kuru an itibari ile 7.23 Tl seviyesi görülürken konu hakkında açıklama bulunan ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez "Ekonomi biliminde mal insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini gidermek üzere alım satım konusu yapılan somut araçlardır. Bu tanım çerçevesinde ekonomi bilimi açısından döviz de tıpkı elma gibi bir maldır ve arz (satışa sunulan üretim) ve talebe (satın alınmak istenen miktara) göre piyasada belirlenen bir fiyatı (kur) vardır.

Elma fiyatı gibi dövizde de arz yüksekse (mal bolsa) fiyat düşer, talep yüksekse fiyat artar. Buna karşılık kurun oluşumunda arz ve talep güçlerini etkileyen güçler elma arz ve talebini etkileyen güçlerden biraz farklıdır. Burada beklentiler çok daha fazla önem kazanır. Ekonominin genel gidişinin, ülke risklerinin artışının, yapılan açıklamaların ya da yurt dışında bizi de etkileyebilecek gelişmelerin kurlar üzerindeki etkisi elma fiyatı üzerindeki etkisinden çok daha fazladır" diyerek yaşanan yükselişi değerlendirdi. 2 gündür yaşanan yükselişin nedenleri ise şu şekilde sıralandı:

  • Biden yönetimi tarafından henüz net açıklama yapılmasa da Türkiye'ye karşı agresif bir politika uygulanacağı izlenimi verilmesi,

  • Kanal İstanbul projesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar,

  • Devletin üst kademesinden gerilimi arttıracak açıklamaların yapılması,

  • Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaların yabancı yatırımcılar tarafından yeniden bakan olabileceği şeklinde yorumlanması.


BUGÜN DOLAR NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Yaşanan süreçte dolar kuru 7 TL seviyesinin altını görürken Amerika'da tahvil faizlerinde yaşanan artış ile beraber yeniden yönünü yukarıya çevirmişti. Dolar kurunda yaşanan bu yükselişin ardından gözler yeniden kura çevrildi. Dolar kuru bugünde yükselişini sürdürdü ve 1 dolar 7.20 TL seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Kur an itibari ile 7.23 TL seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor.
Yorumlar (0)