Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru ve Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından başlayan dolar kurunda dalgalanma ne yazık ki yapılan tüm açıklamalara rağmen yükselmeye devam ediyor. Mahfi Eğilmez dolar kuru ve faiz konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Faiz indirimi gelir mi, dolar ne zaman düşecek?

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru ve Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?
Dolar kuru 8.40 lira bandını zorlamaya devam ederken Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olan Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından başlayan dolar kurundaki yükseliş ve dalgalanma devam etti.

DOLAR KURU NE ZAMAN DÜŞER, FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Yükselen dolar kuru sonrası herkes "kur düşecek mi, yükselmeye devam edecek mi?" sorusuna yanıt ararken konu hakkında bir değerlendirmede ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez tarafından yapıldı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabından yapmış olduğu değerlendirmesinde "Faizi düşürmenin yolu riskleri düşürmekten geçer. Riskleri düşürebilirseniz kur düşer, kur düşünce enflasyon düşer, enflasyon düşünce faiz düşer. Mesele bu kadar basittir. Yapılması gereken tek şey konuya bilim penceresinden bakarak neden-sonuç ilişkisini doğru kurabilmektir" diyerek Türk ekonomisinde bugüne kadar riskleri değil faizi düşürmeye çalışılması nedeni ile sorunlar yaşandığını söyledi.

Mahfi Eğilmez gerçeklerin teorilerle uymadığı dönemde teorilerin değiştirilmesi gerektiğini belirterek yılbaşına göre Türkiye'nin CDS risk priminde yüzde 54 oranında dolar kurunda ise yüzde 11 oranında artış yaşandığını belirterek risklerin arttığı bir ortamda döviz girişinin azalacağını belirtti. Döviz girişinin azalmasının kuru yükselteceğini, kurun yükselmesinin de enflasyonu arttıracağını bunun da faizi yükselteceği uyarısında bulundu.

Enflasyon düşmeden faiz indirimi olmayacağını vurgulayan Mahfi Eğilmez kurdaki yükselişin sadece ülkemizde yaşanan risk artışı ile ilgili olmadığını belirterek dolar endeksinin de yüksek olduğunu dile getirdi.
Yorumlar (0)