Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez'den Dolar Kuru İçin Beklenti Yorumu!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Mahfi Eğilmez bir değerlendirme yaparak piyasa yorumlarında bulundu. Mahfi Eğilmez, dolar ve euro hakkında da beklentisini açıklayarak bu iki döviz kurunun da varabileceği noktayı açıkladı.

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez'den Dolar Kuru İçin Beklenti Yorumu!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ardından ekonomi çevrelerinin hükümetin sıkı para politikası uygulayacağına dair büyük bir güven kaybı yaşadıklarını söyleyen Mahfi Eğilmez dolar ve euro kurlarında bu nedenle beklentilerin değiştiğini ifade etti.

EKONOMİDE BEKLENTİ ETKİSİ

Türkiye ekonomisinde yaşanan sorunlara değinen Mahfi Eğilmez, “Ekonomi sisteminde tüketiciler, üreticiler ve şirket yöneticileri kötü şeyler olacağını düşünürlerse kötü şeyler, iyi şeyler olacağını düşünürlerse iyi şeyler olur. Çünkü bunlar beklentilere göre pozisyon alırlar. Örnek vermek gerekirse eğer enflasyonun yükseleceğine dair bir beklenti oluşursa üretilen ve satılan mallar da yükselir. Beklentileri etkileyen şeylerin başında ise hükümet ve merkez bankası politikaları gelir.” dedi.

SIKI PARA POLİTİKASI ENDİŞESİ BEKLENTİLERİ BOZDU

Beklentilerin bozulduğu ortamda ekonomik olarak sorunlar yaşanmaya başlanacağına işaret eden Mahfi Eğilmez, “Beklentilerin değişmesinin sonuçlarını Türkiye çok yakın bir dönemde gördü. Merkez Bankası başkanlığında bir görevden alma ve bir atama meydana geldi. Naci Ağbal görevde kaldığı sürece sıkı para politikası uygulayacağını söyledi. Faiz artırımları da gerçekleştirdi. Bu süreçte oluşan pozitif havada enflasyon beklentileri oldukça düştü. Ancak görevden almanın hemen ardından hızlı bir şekilde beklentilerin bozulduğunu gördük. Ekonomik birimler hükümetin sıkı para politikası uygulayacağına dair inançlarını yitirdiler ve beklentiler bozuldu.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENDİ

Dolar kuru üzerine de fikir beyan eden Mahfi Eğilmez, “Naci Ağbal'ın görevden alınması Türk ekonomisi için bir anlamda milat oldu. Beklentiler açısından olaya yaklaşmaya devam edelim. Piyasa beklentilerinin nasıl oluştuğunu açıklamıştık. Naci Ağbal döneminde yıl sonu dolar kuru beklentisi 7,78 TL'ydi. Ancak Nisan ayında bu beklenti 8,57 TL'ye yükseldi. Beklentilerdeki bozulmanın nasıl bir olumsuz etki yaptığı çok net bir şekilde ortada. Bu yalnızca dolar kurunda olmadı. Tüm ekonomik verilerde beklentiye ilişkin bozulmalar meydana geldi. Türkiye ekonomisi beklentilerdeki bozulmaları düzelterek işe devam etmeli.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)