Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer Ons Altın Ve Dolar Kuru Tahminlerini Değiştirdi!

Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeler piyasaların nasıl hareket edeceğine dair tahminleri zorlaştırıyor. Bu durumda altın ve dolar kuru fiyatlarına dair tahminleri yapmak güçleşiyor. Ekonomist Selçuk Geçer de bir değerlendirmede bulunarak altın ve dolar kuru için yeni tahminlerini açıkladı. 

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer Ons Altın Ve Dolar Kuru Tahminlerini Değiştirdi!

Türkiye'de ekonomik gelişmeler insanların başını döndürmeye devam ediyor. Hızlı hareketlenme ve fiyatlama neticesinde yatırım yapanlar ve yatırım yapmak isteyenler piyasa analizlerini dikkatle takip ediyorlar. Özellikle altın ve dolar kuru hakkında yorumlar yoğun bir şekilde araştırılıyor. Türkiye'nin önemli ekonomistlerinden olan Selçuk geçer de altın ve dolar kuru hakkında son değerlendirmesini yaptı ve yeni fiyat tahminlerini açıkladı. 

ABD ekonomisindeki gelişmelere dikkat çeken Selçuk Geçer, “ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında geldi. Ayrıca işsizlik maaşı başvuruları da düşmeye devam ediyor. PMI verileri ve üretim verileri de beklentilerin üzerinde geliyor. ABD ekonomisinin şu anda önceliği istihdam yaratmak. Bu sağlandıktan sonra FED faiz artırımlarınja başlayacak. Bu durum altın ve dolar kurunu direkt olarak etkliyecek. Bu nedenle bu verilerin yakında takip edilmesi gerekiyor.” dedi. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, NEDEN YÜKSELECEK?

Altın fiyatlarının yükseliş eğilimine bir süre daha devam edeceğini söyleyen Selçuk Geçer, “ABD'de ve Avrupa'da faiz artırımları gelmedikçe altın fiyatları yükselmeye devam edecektir. Dünyada enflasyon eğiliminin yukarıya doğru olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar ve kişiler kendilerini koruma altına almaları gerekiyor. Büyük yatırımcıların önünde şu anda iki önemli ensturman var. Bunların ilki ABD hazine tahvilleri diğeri ise altındır. Altın fiyatlarındaki yükselişin nedeni de budur. Faizler artmadıkça altın fiyatları yükselmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ONS ALTIN NE KADAR OLACAK?

Altın fiyatlarına dair olumlu sürecin sürdüğünü söyleyen Selçuk Geçer, “Bitcoin'den çıkan paranın altın piyasasına girdiğini artık net bir şekilde biliyoruz. Bu da gerçekleştikçe altın fiyatları alımlarla yükseliyor. Dolar endeksi yükselişe geçmişti dün ama bugün gelen verilerle bu yükselişin de önü kesildi. Dolar endeksi geri çekilince altına yönelmeler hız kazandı. Ons altın kısa bir süre içerisinde yeniden 1.900 dolar üzerine çıkacaktır. Ardından da 1.950 dolar seviyesine doğru Haziran ayında ilerlemeye devam edecektir. Bu seviyenin haziran ayı içerisinde aşılmasını bekliyorum.” şeklinde konuştu. 

Türk lirasının dolar kuru karşısındaki durumu hakkında da değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Tüm dünyada faizler kontrol altına alınılıyordu. Faiz indirimleri ile bu sağlanıyordu. Tüm dünya bunu yaparken biz faiz artırımları yaptık. Tüm dünya vatandaşlarına para dağıtırken biz piyasadan para çekmek için sıkı para politikasına geçtik. Tüm dünya esnaflara veya vatandaşlara yardım yaparken biz kredi vererek onları borçlandırdık. Bu durum Türk lirasını olumsuz etkilemeye devam edecektir.” dedi.

DOLAR KURU NE KADAR OLACAK?

Faiz indirimi tartışmalarını da değerlendiren Selçuk Geçer, “Merkez Bankası'nın bir faiz indirimi gündemi var. Bu eninde sonunda gerçekleşecektir. Faiz indirimi yapıldığında dolar alıp başını gidecek. Dolar yatırımı yapanlar varlıklarını katlayacaklar ama Türkiye'nin büyük bir kısmının elinde bırakın doları Türk lirası bile yok. Onlar bu süreçte daha da fakirleşecekler. Dövizin yükselmesi doğal bir gümrük duvarı oluşturup yerli üretimi destekliyor. Ancak ülke fakirleşerek döviz yükselişi istenen sonuçları vermeyecektir. Dolar kuru faiz indirimi ile çift haneli rakamlara tırmanacaktır. Kur için 10 TL ve üzerini konuşmaya başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)