Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer'den Dolar Kuru İçin Yeni Tahmin! Dolar Kuru Kısa, Orta Ve Uzun Vadede Kaç TL Olacak?

Türkiye'de tahminleri ile gündem belirleyen ekonomistler arasında gösterilen Selçuk Geçer yeni dolar tahmini ile yine herkesi şok edecek. Dolar kaç TL olacak?

Türkiye'de tahminleri ile gündem belirleyen ekonomistler arasında gösterilen Selçuk Geçer yeni dolar tahmini ile yine herkesi şok edecek. Dolar kaç TL olacak?

Türkiye’nin tanınmış ekonomistlerinden olan Selçuk Geçer 2020 yılında yaptığı tahminlerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu tahminler zaman zaman doğru çıkan ve zaman zaman da tutmayan Selçuk Geçer dünyadaki ve Türkiye’de ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bu gelişmeler ışığında yeni dolar tahminini yapan Selçuk geçer yine gündem oldu.

ABD ekonomisinde Joe Biden ile teşvik paketlerinin belirleyici rol üstleneceğini söyleyen Selçuk geçer, “ABD’nin yeni başkanı Joe Biden 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ile tüm planları değiştirdi. Bu teşvik paketinin 1 trilyon doları direkt olarak vatandaşlara gidecek. Vatandaşlara 600 dolar yerine 1400 dolar verilmesine karar verildi. Bu teşvik paketinin üzerine bir teşvik paketi daha devreye sokulacak. ABD’de ekonomik anlamda işler iyi gitmediği için teşvik paketleri ile toparlanma amaçlanıyor. FED Başkanı Jerome Powell da teşvikler nedeniyle enflasyonist ortamın oluşmasının ardından faiz artırımı yapacaklarına dair iddialara da bir açıkla ile yanıt verdi. Powell açıklamasında enflasyonun yüzde 2,5’un üzerine çıkmadan faiz kozunun kullanılmayacağını duyurdu. Bu da piyasalardaki ateşin sönmesini sağladı.” dedi.

VATANDAŞ FAİZLERİ YETERLİ GÖRMÜYOR!

Türkiye ekonomisine dair değerlendirme yapan Selçuk Geçer, “Türkiye ekonomisindeki verilere baktığımız zaman ise farklı görüntüler görüyoruz. Faizler yüzde 17’ye yükseldi ve dolar ile altın rezervleri de satılarak döviz baskılanmaya devam ediliyor. Ancak vatandaşın buna rağmen halen daha döviz almaya devam ettiğini görüyoruz. Kimsenin yüksek faiz ortamı ile ilgilendiği yok. Bankaların mevduatları da boşalıp dövize yatırılıyor. Çünkü vatandaş faizlerin yeterli olduğunu düşünmüyor.” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI YALNIZCA KURU BASKILIYOR

Türkiye’de vatandaşın dolar alımına devam ettiğini ifade eden Selçuk Geçer, “Türkiye’deki faiz ortamı içerisinde üretimin sürdürülebilirliği kalmadı. Faiz ortamı bu şekilde devam ederse Türkiye büyük bir çıkmaza doğru ilerliyor. Aynı zaman ciddi bir kur şoku da bizi bekliyor. Vatandaş düşen doları alım fırsatı olarak görüyor. Merkez Bankası yalnızca kuru baskılamaya çalışıyor. Reel sektörü, üreticiyi, ihracatı ve ihracatçıyı ikinci plana atmış durumda. Şimdi de altın rezervleri boşaltılmaya başlandı. 66,4 tonluk altın satışı olmuş. Dünyada Türkiye haricinde hiçbir ülkenin altın satışı yaptığı yok.” şeklinde konuştu.

BEKLENTİ ANKETLERİNİN SONUÇLARI TUTMUYOR!

Merkez Bankası beklenti anketlerinin isabetli sonuçlar içermediğini söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası beklenti anketi yapıp uzmanlara sorular soruyor. Yıl sonu dolar ne olur diye soruyorlar 8,09 TL olur diye cevap veriyorlar. Enflasyon ne olur diye soruyorlar ona da yüzde 11 seviyelerinde yılı kapatırız diyorlar. Bizim bu uzmanların 2020 yılı başında söylediklerini hatırlatayım. Dolar 2020’nin yılının sonun 6 TL civarında olacaktı, enflasyon ise yüzde 8 şeklindeydi. Bunun üzerine çok konuşmaya gerek yok. Tahminlerinin isabetini net şekilde gördük.” açıklamasını yaptı.

DOLAR KURU NE KADAR OLACAK?

Dolar kurunda kısa ve uzun vadeli tahminini ifade eden Selçuk Geçer, “Merkez Bankası beklenti anketleri gerçekçi değildir. 2021 yılının sonunda biz dövizin artık çift haneli rakamlara ulaştığını göreceğiz. Doların 16 TL’ye yükseldiğine şahitlik edeceğiz. Bunun da gerekçeleri yavaş yavaş hazırlanmaya başlandı. Yüksek faiz, yüksek kur ve yüksek enflasyon sarmalına doğru Türkiye sürükleniyor. Dolar kurunun bir kaç hafta içerisinde 7,90 TL – 8 TL arasında göreceğiz.” dedi.

Not: Haberde yer alan ifadeler ilgili ekonomiste aittir, Emlak365 ile herhangi bir bağlantısı yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir