Ünlü Ekonomistin Altın Fiyatları Tahmini: Altında Dev Yükseliş Dalgası Geliyor, Ons Altın Fiyatı 8 Günlük Ortalamayı Kırdı!

Altın fiyatları yaşadığı yükseliş ile yeni sezon öncesi düğünü olanları ve altın borcu olanları üzerken altın yatırımı yapanları sevindirmişti. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren ekonomistler altın fiyatları için yönü belirlemeye çalışırken altın fiyatları tahminleri de yakından takip ediliyor. Peki, altın fiyatları ne olur, altın fiyatlarında beklenti ve son durum nedir, düşüş olur mu, yükseliş mi bekleniyor, ne bekleniyor?

Ünlü Ekonomistin Altın Fiyatları Tahmini: Altında Dev Yükseliş Dalgası Geliyor, Ons Altın Fiyatı 8 Günlük Ortalamayı Kırdı!

Yatırımcının her zamanki vazgeçilmez güvenli limanı olan altın düşen fiyatları ile 2021 yılının başında yatırımcısını üzse de beklenen toparlanma süreci ile yönünü yeniden yukarıya çevirmişti. 2020 yılında yaşadığı rekor yükseliş ile adeta parlayan altın en çok getiri sağlayan yatırım aracı olmayı başarmıştı. 

1 Ocak 2020 tarihine 290 lira seviyesinden başlayan gram altın yıl içerisinde yaşanan yükseliş ile Kasım ayında 538 lira seviyesine kadar çıkarak tarihi rekorunu kırmıştı. Daha sonra ise koronavirüs aşı haberleri ve yoğun kar satışları ile baskılanan altın fiyatları düşüşe geçmiş 2021 yılına 456 lira seviyesinden başlamıştı. 2021 yılında da düşüşünü sürdüren gram altın 420 liraya kadar çekilmiş, altının fiyatı için "400 liranın altını görür mü?" tartışmaları yaşanmaya başlanmıştı.

GRAM ALTIN YÖNÜNÜ YENİDEN YUKARIYA ÇEVİRDİ! 

Yaşanan sert düşüşün ardından gram altın uzun süredir tartışılan enflasyonist baskı ile beraber yönünü yukarıya çevirmişti. Pandemi nedeni ile Amerika ve Almanya başta olmak üzere pek çok ülke tarafından zorunlu olarak uygulanan parasal genişleme politikası, dağıtılan ucuz krediler ve negatif faiz politikası sonrasında enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanmaya başlanmıştı. 

Yaşanan yükseliş altın fiyatlarını desteklerken uzun süredir düşüş baskısı altında olan altın fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesine neden olmuştu. Yine pek çok yatırımcının bitcoin başta olmak üzere kripto paralardan çıkmaya başlaması da altın fiyatlarını destekleyen bir diğer unsur olarak öne çıkmıştı. 

ONS ALTININ FİYATI 8 GÜNLÜK ORTALAMAYI KIRDI! 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Dr. İnanç Sözer "Altın fiyatları bugün pozisyon ayarlaması olarak tanımlanabilecek gümüş öncülüğündeki satışların etkisiyle yeniden 1.900 dolar seviyesinin altına inse de, uzun vadeli yatırımcılar için halen çok cazip olmaya devam ediyor. 2022 sonunda 2.700 dolarlık altın fiyatları öngörüm ışığında, düşüşlerin geçici olacağını düşünüyorum" diyerek altın fiyatlarında dev yükseliş yaşanacağı uyarısında bulundu. 

Altının aşırı alım bölgesinde olması nedeni ile önümüzdeki günlerde kar satışı yiyebileceğini belirten Sözer 1.850 dolar seviyesinin destek olduğunu belirterek bu seviyenin korunması halinde yeniden 1.950 dolar seviyesine doğru hızlı bir hareketlenme yaşanabileceğini belirtti. 

NOT: Burada yer alan bilgiler Dr. İnanç Sözer tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz.

Gram altın Cuma günü haftanın son işlem gününde kapanışı 527 liradan yaparken çeyrek altın satış fiyatı ise 868 TL olarak gerçekleşmişti.

Yorumlar (0)