Ünlü Ekonomistler Türk Lirasının Neden Değer Kaybettiğine Cevap Verip Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminlerini Açıkladılar

Türk lirasının dolar kuru karşısında verdiği kayıplar tüm dünyadaki ekonomistlerin ilgisi çekti. Bugün dolar kuru hakkında yeni analizler geldi. Dolar kuru neden yükseldi ve yükselmeye devam edecek mi? Yeni haftada dolar kuru ne kadar olacak?

Ünlü Ekonomistler Türk Lirasının Neden Değer Kaybettiğine Cevap Verip Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminlerini Açıkladılar

Türk lirasının değer kaybı ekonomi gündeminin birinci sırasında yer almaya devam ediyor. Dolar kuru tarihin en yüksek seviyesi olan 8,61 TL'yi görerek rekor kırmıştı. Meydana gelen bu yükselişin ardından tüm dünyadaki ekonomistlerin gözleri Türkiye ekonomisine çevrildi. Dolar kuru neden yükseldi ve gelecek hafta da yükselmeye devam edecek mi? 

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR

Commerzbank'tan Tatha Ghose bir değerlendirme yaparak, “Naci Ağbal Merkez bankası Başkanı olduğu dönemde Türk lirası değer kazandı. Bunun sebebi de Naci Ağbal'ın enflasyon hedeflemesine odaklanan bir para politikası uygulamasıydı. Mart ayında Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasdından sonra Türk lirasında değer kayıpları başladı. Bu hafta ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı ve yerine de faizlerin düşürülmesini savunan Semih Tümen getirildi. Bu da piyasalarda Türk lirasının aleyhine oldu.” dedi. 

Türk lirasının yeni bir gelenek kazandığının altını çizen Tatha Ghose, “Son yıllarda Türk lirası ilginç bir gelenek kazandı. İstikrarlı bir şekilde bir süre ilerledikten sonra değer kayıpları başlıyor. Bunu defalarca tecrübe ettik.” ifadelerini kullandı. 

Bluebay Varlık Yönetimi Ekonomisti Tim Ash ise, “Türk lirasının değer kaybetmemesi için bir neden yok. Bunu engellemenin sadece bir yolu var. Merkez Bankası Başkanı olarak piyasaların beklentilerine cevap verebilecek birisini atamak. Naci Ağbal'ı da Cumhurbaşkanı Erdoğan atamıştı ama uyguladığı politikalar ile Türk lirasına değer kazandırmıştı. Ancak Şahap Kavcıoğlu'na piyasalar güvenmiyor. Merkez Bankası bankacılığı ve politikaları hakkında oldukça tecrübesiz” şeklinde konuştu. 

YIL SONU DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Ekonomistlerden dolar kuru hakkında tahminler de geldi. Capital Economics'ten Jason Tuvey yıl sonu dolar kuru tahmininin 9,50 TL olduğunu, Commerzbank'tan Tatha Ghose yıl sonu dolar kuru tahmininin 10 TL olduğunu açıkladılar.

Yorumlar (0)