Ünlü Ekonomistten Altın ve Dolara Karşı Şaşırtan Gümüş Tahmini! 2021'de Gümüş Tarihi Sıçrama Mı Yapacak?

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden birisi olarak gösterilen Tuna Kaya, gümüş fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. 2021 yılında gümüşün tarihi bir sıçrayış yapacağını duyuran Tuna Kaya bunun nedenlerini de açıkladı.

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden birisi olarak gösterilen Tuna Kaya, gümüş fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulundu. 2021 yılında gümüşün tarihi bir sıçrayış yapacağını duyuran Tuna Kaya bunun nedenlerini de açıkladı.

Türkiye’de küçük, orta ve büyük yatırımcılar varlıklarını 2020 yılı içerisinde dolar ve altında değerlendirdiler. Bu şekilde varlıklarını koprumaya alan vatandaşlar buna ek olarak da kazanç elde ettiler. 2021 yılında ise yatırım görüntüsü tamamen değişti. Ne dolarda ne de altında ciddi bir kazanç elde edilemiyor. Bundan dolayı da yeni yatırım araçlarının arayışına başlandı. Yatırımcılar uzmanlardan altın ve dolar dışında hangi alanlarda yatırım yaparak kazançlı çıkabileceklerine dair açıklamalar bekliyorlar.

DOLAR VE ALTIN YERİNE GÜMÜŞ!

Dolar ve altına son dönemlerde alternatif olarak gümüş gösterilmeye başlandı. Değerli madenler grubunda yer alan gümüş yalnızca 2020 yılı içerisinde yüzde 47’lik bir yükselme kaydetti. Herkes gümüşteki yükseliş hareketinin devam edip etmeyeceğini öğrenmek için uzmanların açıklamalarına dikkat kesildi. Bu konuda ekonomist Tuna Kaya önemli açıklamalarda bulundu.

TARİHTEKİ EN YÜKSEK ÜÇÜNCÜ BÜYÜK SIÇRAYIŞ!

Gümüş fiyatlarında yükselme beklediğini ifade eden Tuna Kaya, “2021 yılı gümüş açısından 2020’den bile daha iyi olabilir. Gümüş bu yıl tarihteki en yüksek üçüncü büyük sıçramasını gerçekleştirebilir. Sert bir yükseliş benim açımdan sürpriz olmayacaktır. Bunun gerekçelerini de izah ettiğimde bana hak verilecektir.” dedi.

GÜMÜŞ FİYATLARI NEDEN YÜKSELECEK?

Gümüş fiyatlarının neden yükseleceğine dair gerekçelerini açıklayan Tuna Kaya, “Gümüş fiyatları yükselecektir. Çünkü gümüş de tıpkı altın gibi değerli bir madendir. Her kıymetli maden yatırımcısını korur. Bu ekonomi tarihi boyunca böyle olmuştur. Değerli madene yatırım yapıp batan duyan var mı? Ayrıca Biden yönetiminin güneş enerjisine yönelik yatırımlara ağırlık vereceği açıklandı. Yine AB, Çin ve Hindistan gibi büyük ekonomiler de güneş enerjisine yönelik planlamalarını devreye sokmaya hazırlanıyorlar. Bu yatırım planları uygulama aşamasına girdiği an gümüş diyatlarında çok büyük bir sıçrama meydana gelecek. Çünkü güneş enerjisinin panellerinde yoğun miktarda gümüş madeni kullanılıyor. Gümüşe olan talep arttıkça fiyat da artacak.” şeklinde konuştu.

Gümüşün fiyat yükselişinin nedenlerini sıralamaya devam eden Tuna Kaya, “Gümüşe gösterilen talep arttıkça mevcut arz bu talebi karşılama noktasında yetersiz kalacaktır. Hatta şu anda mevcut talep bile zor karşılanıyor. Gümüş ile altın arasında endüstriyel kullanım farkına yönelik bir inceleme yapılırsa gümüşün yatırım alanının çok geniş olduğu görülecektir. Tüm bunların yanında düşük likidite, eksi faizler, düşük dolar endeksi gibi nedenler de gümüşe tarihi bir yükseliş alanı hazırlıyor. Bunun için gümüş yatırımı oldukça kazançlı ve efektif bir yatırım olacaktır.” dedi.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir