Ünlü Ekonomistten İki Hedefli Dolar Tahmini! Önce 8.24 TL Sonra 8.50 TL

Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kuruna ilişkin tahminlerini sosyal medya üzerinden açıkladı. Şatıroğlu PPK toplantısından çıkabilecek faiz kararına değindi ve dolar kurunun yönünün yukarı olduğunu ifade etti.

Ünlü Ekonomistten İki Hedefli Dolar Tahmini! Önce 8.24 TL Sonra 8.50 TL
Merkez Bankası Nisan PPK toplantısına sayılı günler kala gözler yeniden dolar kuruna çevrildi. 8.15 TL üzerine demir atan dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği yatırımcıları tarafından merak ediliyor. PPK toplantısından çıkacak sonuç ile yeni bir sürece girebileceği ifade edilen dolar için son değerlendirmelerden bir tanesi de ünlü Ekonomist Tunç Şatıroğlu'ndan geldi.

ÜNLÜ EKONOMİSTTEN DOLAR AÇIKLAMASI

Ekonomist ve Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu dolar kurunun kısa vadeli geleceğini yorumladı.

Sosyal medya hesabından hafta başında bir değerlendirmede bulunan Tunç Şatıroğlu kurda beklenen gelişmenin Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısı faiz kararı olduğunu vurguladı. 15 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB Nisan 2021 PPK toplantısında yeni Merkez Bankası ile ilk faiz kararı alınacak. Toplantıdan çıkacak olan faiz kararı da dolar kurunu doğrudan etkileyecek.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu PPK toplantısından çıkacak faiz kararına ilişkin beklentinin, faizlerin sabit tutulması olarak açıklarken bu durumda dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceğini ele aldı. Tunç Şatıroğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamasında dolar kuruna dair "DolarTL 8,18 üzerine yani 4 saatlikte Kaufman ortalamasının üzerine çıktı. Burada kalıcı olması durumunda bir sonraki hedefi 8,24 sonrasında ise 8,50 bölgesi olacaktır. PPK'da faiz değişikliği beklenmediği için yön yukarıdır." paylaşımında bulundu.

PPK TOPLANTISI SONRASI FAİZ KARARI

Türkiye Cumhuriyet Nisan 2021 Para Politikaları Kurulu Toplantısı 15 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında düzenlenecek ilk toplantı olacak. Ekonomistler Nisan 2021 PPK toplantısından faiz artırımı yada indirimi beklemediklerini ifade ettiler. Piyasalarda genel kanı faizlerin sabit tutulması.
Yorumlar (0)