Ünlü Ekonomistten Korkutan Açıklama: Bitcoin Balonu Bir Süre Daha Şişebilir, Ama Eninde Sonunda Patlayacak!

Thodex kripto para borsası ile yaşanan olayların ardından gözler bir kere daha kripto para birimlerine çevrilirken konu hakkında çok konuşulacak bir açıklama da ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut tarafından yapıldı. Bitcoin balon mu, bitcoin balonu ne zaman patlayacak, güvenilir mi, yatırım yapılır mı?

Ünlü Ekonomistten Korkutan Açıklama: Bitcoin Balonu Bir Süre Daha Şişebilir, Ama Eninde Sonunda Patlayacak!

Tüm dünyada işlem görmesine rağmen son aylarda Türkiye'de adeta büyük bir çılgınlığa dönen kripto para birimleri gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle de Türkiye'nin en büyük yerli kripto para borsası olan Thodex vurgunu iddiaları kripto para birimlerine olan güveni bir kere daha sarstı. 

Thodex'in işlemlere kapatılması, sahibinin ise yurt dışına kaçması ile 2 milyon dolarlık vurgun iddiası gündeme gelmiş, Thodex sahibi Faruk Fatih Özer'in büyük vurgun yaptığı iddia edilmişti. Özer ise yapmış olduğu açıklama ile iddiaları reddetmiş, iş amacı ile yurt dışına çıktığını, ülkeye geri döneceğini duyurmuştu. 

BİTCOİN BALON MU, BİTCOİN BALONU NE ZAMAN PATLAYACAK?

Konuyu köşesine taşıyan Yeni Çağ Gazetesi yazarlarından Evren Devrim Zelyut yapmış olduğu değerlendirmesinde yaşananları tarihteki Lale Çılgınlığı olaylarına benzeterek çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Zelyut o dönemde yaşananları "Osmanlı'dan Avrupa'ya gönderilen laleler o kadar ilgi görür ki tüm kıtada ticareti artar.

İşçisinden, köylüsüne, doktorundan, avukatına herkes 'Lale Soğanı' alıp satmaya başlar. Piyasaya giren kazanır, kulaktan kulağa zenginlik hikayeleri anlatılır. Talep arttıkça fiyat inanılmaz noktalara ulaşır. 1635 yılında 40 lale soğanı 100 bin florine satılmıştır. Bir işçi ise yılda sadece 150 florin kazanabiliyordu. Sonunda yükselen fiyatlar talebi sıfırlar ve büyük bir düşüş başlar.

Bu işe girip yüksek fiyattan lale alanlar ise zarar ederler, kurumlar iflas eder ve şişen balon büyük bir gümleme ile patlar" diyerek özetleyerek bugün yaşanan durumun da benzer olduğunu iddia etti. 

Zelyut yapmış olduğu değerlendirmesinde "Bitcoin balonu da bir süre daha şişebilir ama eninde sonunda patlayacak. Çünkü sanal bir varlığa yüklenen bir anlamdan başka değeri yoktur" diyerek bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hiçbir değeri olmadığını belirterek eninde sonunda patlayacağını dile getirdi. 

Yorumlar (0)