Ünlü Ekonomistten Kur Şoku, Dolar ve Enflasyon Değerlendirmesi!

Son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan kur şoku, dolar kuru ve enflasyon rakamları hakkında açıklama yapan Ekonomist Arda Tunca Merkez Bankası para politikası araçlarına dikkat çekti.

Ünlü Ekonomistten Kur Şoku, Dolar ve Enflasyon Değerlendirmesi!

Son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan kur şoku, dolar kuru ve enflasyon rakamları hakkında açıklama yapan Ekonomist Arda Tunca Merkez Bankası para politikası araçlarına dikkat çekti. Peki, enflasyon ne zaman düşer, 2021 yılında enflasyon düşecek mi, kur şoku yaşanır mı, yeni bir kur şoku yaşanacak mı, dolar kuru ne olur?

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma sonrasında yükselişe geçen enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikasına zorunlu geçiş yapmıştı. Son dönemde Türkiye'nin en çok konuşulan gündem maddeleri arasına girmeyi başaran dolar kuru, enflsyon ve kur şoku iddiaları hakkında bir değerlendirmede ünlü ekonomist Arda Tunca tarafından yapıldı. TÜRKİYE'DE ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?Cumhuriyet Gazetesi yazarı Şehriban Kıraç'a gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ekonomist Arda Tunca " 21 Ekim’de 7.81 olan Dolar kurunun 6 Kasım’da 8.51’e ulaştığını unutmayalım. Ayrıca, Haziran başından Temmuz sonuna kadar 6.84-6.87 aralığında seyreden bir Dolar kurunun 21 Ekim’e kadar da düzenli olarak yükselip 7.81’e ulaştığını da belirtelim.Dolayısıyla, kurdaki bu sürecin enflasyonun içine geçmesi ve üretici cephesindeki enflasyonun tüketici cephesine yansımasıyla tüketici enflasyonunda yüzde 14.03’ün üzerine çıkan bir enflasyonu göreceğimizi rahatlıkla ifade edebiliriz" sözleri ile enflasyonda yükselişin sürme eğiliminde olacağı beklentisini paylaştı. 

TÜRKİYE'DE YENİ BİR KUR ŞOKU OLUR MU?Dolar kuru hakkında da değerlendirmede bulunan Tunca "Kur ataklarının ne zaman biteceğine dair bir tarih vermek imkansız. Ancak, hangi koşullarda sona erebileceğini konuşabiliriz. Hem kısa vadeli yabancı sermayenin Türkiye’den çıkışı, hem de Türkiye’deki gerçek ve tüzel kişilerin yabancı para talebi son bulduğunda kur atakları da durur.Bunun için de Merkez Bankası’nın doğru para politikası araçlarını doğru zamanda kullanarak Türk Lirası’nı doğru yönetmesiyle ve Türkiye’nin hem içeride, hem de dışarıda daha istikrarlı bir siyasi süreci yönetmesi ile mümkün" sözleri ile yeni bir kur şokunun önlenmesi amacı ile ekonomi yönetiminin alması gereken önlemlere dikkat çekti. Emlak365.com


Yorumlar (0)