Ünlü Ekonomistten Şok Analiz: Yerliler Döviz Almasaydı 1 Dolar Şimdi 6.50 TL Olurdu!

Ekonomide yaşanan dalgalanma dolar kurunu da etkilemeye devam ederken özellikle de son dönemde dolar kurunda yaşanan düşüş yakından takip ediliyor. Konu hakkında bir açıklamada ünlü ekonomist Evren Bolgün tarafından yapıldı. Dolar neden düştü, düşüyor, düşmeye devam eder mi, son durum ne?

Ünlü Ekonomistten Şok Analiz: Yerliler Döviz Almasaydı 1 Dolar Şimdi 6.50 TL Olurdu!

Dolar kurunda yaşanan tüm düşüşe rağmen vatandaşın dolar talebi hız kesmeden artmaya devam ediyor. Bankacılık ve Düzenleme Kurumu BDDK ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan son rakamlara göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı hesapları yeni bir rekor daha kırdı. 

Konu hakkında Sözcü Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan Işık Üniversitesi'nden Evren Bolgün yapmış olduğu değerlendirmesinde yerli yatırımcının alım iştahının bu kadar açılması nedeni ile dolar kurunda düşüşün sınırlı kaldığını belirterek önemli açıklamalarda bulundu. 

VATANDAŞ DOLAR ALMASAYDI KUR ŞİMDİ 6.50 TL SEVİYESİNE GELİRDİ! 

Yapmış olduğu açıklaması ile dolar kuru hakkında önemli  teknik analiz verileri paylaşan Bölgün "TL mevduat faizindeki artışa ve yabancıların TL alımlarına rağmen, yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları kasım ve aralıkta artmaya devam etti. TCMB verilerine göre, bu kalemde kasımda 6,9 milyar dolar, aralıkta 7,7 milyar dolar artış oldu. Bir kısmı euro ve altının bu dönemde dolar karşısındaki değer kazancından, yani parite etkisinden kaynaklı olsa da son iki ayda yerleşiklerin yabancı para mevduatının 14,6 milyar dolar artması, kurdaki düşüşü frenledi. Bu kalemde 2020 genelindeki artış ise 42 milyar doları buldu" diyerek vatandaşın yoğun alımlarına dikkat çekti. 

Bu yoğun alımların dolar kurundaki düşüşü frenlediğini belirten Evren Bolgün son 2 aylık süreçte yaşanan bu yoğun dolar ve altın alımı hamleleri olmasıydı dolar kurunun şu anda 6.50  TL seviyesine kadar geri çekilme yaşayabileceğini söyledi. 

Enflasyonda yaşanan yükseliş nedeni ile Türk Lirası'nın değer kaybetme riskinin artması, dolar kuru ve altın fiyatlarında 2021 yılında patlama yaşanacağı belirtileri vatandaşların dolar ve altına öynelmesine neden olmuştu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)