Ünlü Yatırım Bankası 2020 - 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisi Rakamını Açıkladı!

Uzun süredir kamu bankaları tarafından yapılan satışlar ile baskılandığı iddia edilen dolar kuru bugün 7 lira bandını aşarak bu sınırda tutunmayı başarmıştı. Dolar kuru hakkında son dakika açıklaması İsviçre Yatırım Bankası UBS tarafından yapıldı. Açıklanan rakamlara göre 2020 ve 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları belirlenmiş oldu. Merak edilen rakamlar haberimizde...

Ünlü Yatırım Bankası 2020 - 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisi Rakamını Açıkladı!

Dolar kuru uzun süredir dar bir bant aralığında sıkışık olarak hareket ederken bugün 7 lira eşiği aşıldı. 

Kur kendisini 7 liranın üzerine atarak 7.0394 lira üzerinde tutunmayı başarırken yıl sonu dolar kuru tahminleri de yakından takip ediliyor. 

UBS: 2020 YIL SONUNDA BİR DOLAR 7.10 TL OLUR! 

Konu hakkında yeni bir analiz raporu yayımlayan İsviçreli yatırım bankası UBS yapmış olduğu analizde 2020 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamını 7.10 lira olarak güncelledi. 

Yayımlanan raporda "Küresel koşulların gelecek çeyreklerde büyük bir ihtimalle destekleyici şekilde kalacak olmasına karşın Türk Lirası'nın ABD Doları'na karşı değer kaybetmesini bekliyoruz" ifadesi ile Türk Lirası'nın ilerleyen dönemde işler yolunda gitse dahi dolar kuru karşısında güven kaybedeceği iddia edildi. 

Çarşamba günü yayımlanan değerlendirme notunda özellikle de Türkiye'nin artan cari açık rakamları, geniş parasal piyasa genişlemesine gidilmesi ve ekonomik büyümeye odaklanılması olumsuz gelişmeler hanesine yazıldı. 

2021 DOLAR KURU TAHMİNİ 3. ÇEYREK İÇİN 7.70 LİRA OLDU 

Banka 2021 yılı dolar kuru tahmini olarak ise birinci çeyrek sonu için 7,30 lira, ikinci çeyrek sonu için 7,50 lira ve üçüncü çeyrek sonu için 7,70 lira seviyesine raporda yer verdi. Söz konusu rakamlar için en büyük riskler ise korana virüs salgını, petrol fiyatları, büyüme rakamları, para politikaları ve jeopolitik riskler olarak sıralandı. 

Emlak365.com