EKONOMİ

Uzman Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2020 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini

Dolar kurunun 2020 yılsonunda ne kadar olacağına ilişkin ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunun 2020 yılında değer kazanacağını öngören Mahfi Eğilmez'in yılsonu değerlendirmeleri ve dolar yorumları haberimizde.

Dolar kurunun 2020 yılsonunda ne kadar olacağına ilişkin ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez değerlendirmelerde bulundu. Dolar kurunun 2020 yılında değer kazanacağını öngören Mahfi Eğilmez'in yılsonu değerlendirmeleri ve dolar yorumları haberimizde.

Türkiye ekonomisi ve yurtdışı gelişmelerine bağlı olarak yön bulan dolar kuru için 2020 yılsonu değerlendirmesi geldi. 

Türkiye’nin en önemli ekonomistleri arasında yer alan Mahfi Eğilmez tarafından yapılan değerlendirmelerde dolar kurunun yıl içerisinde nasıl bir yol izleyeceği, dolar kuruna etki edebilecek gelişmeler ve yılsonu dolar analizi yapıldı. 

DOLAR KURU YATIRIMCISINA KAZANDIRACAK

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, Altınbaş Üniversitesi’nde bir sunum gerçekleştirdi. Söz konusu sunumda Türkiye’nin ekonomi gündemi masaya yatırılırken enflasyon oranları, büyüme tahminleri, işsizlik oranı ve dolar kuru ele alındı. 

Büyüme Rakamları

Sunumunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi programı ile kendi değerlendirmelerini kıyaslayan Mahfi Eğilmez ilk olarak büyüme rakamlarından başladı. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan YEP’te Türkiye’nin 2020 büyüme öngörüsü yüzde 5 olurken Mahfi Eğilmez büyüme tahminini yüzde 3.5 olarak belirtti.

Enflasyon Beklentisi

Ekonomist Mahfi Eğilmez enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmesinde ise programda yer alan hedeften farklı bir beklenti açıkladı. Yeni Ekonomi Paketinde yüzde 8.5 olarak ilan edilen enflasyon hedefine kıyasla Mahfi Eğilmez enflasyon beklentisini yüzde 13.5 açıkladı. 

DOLAR BEKLENTİSİ 6.55 TL

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Altınbaş Üniversitesinde yaptığı sunumda ayrıca oldukça merak edilen konu başlıklarından olan dolar kuruna değindi. 

Dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerinde YEP’te yer alan analizleri kıyaslayan Mahfi Eğilmez, kendi beklentisini de açıkladı. Ekonomist Mahfi Eğilmez 2020 yılı sonunda dolar kurunun TL karşısında 6.55 TL seviyesinde olacağını tahmin etti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) dolar beklenti tahmini ise 6.20 TL olarak duyurulmuştu.

Emlak365.com – ÖZEL Haber


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir