Uzmanı Uyardı: Çip Krizi Önce Sıfır Sonra İkinci El Araç Fiyatlarını Uçuracak!

Pandemi tüm dünyada büyük sarsıntılar yaşanmasına neden olurken tedarik zincirinde de kırılmalar yaşandı. Aksayan üretim hatları pek çok sektörü olumsuz etkilerken özellikle otomotiv sektöründe üretim büyük darbe aldı. Kapatılan sınırlar, getirilen yasaklar ve çip krizi ile otomobil fabrikaları zorunlu olarak üretime ara verirken dalgalanma sonrası araç fiyatlarına zam uyarısı geldi. Sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne olur, araç fiyatlarına zam gelir mi, indirim var mı, araba almak isteyenler ne yapmalı, araba almanın doğru zamanı mı?

Uzmanı Uyardı: Çip Krizi Önce Sıfır Sonra İkinci El Araç Fiyatlarını Uçuracak!

Pandemi döneminde fiyatı en çok dalgalanan sektörlerin başında otomotiv sektörü yer aldı. Araç fiyatları 2020 yılının başında pandemi krizinin patlak vermesi ile önce deyim yerindeyse çakıldı, sonra kanatlanıp uçtu. 

Koronavirüs salgını neden ile ilk önce araç fiyatlarına sert bir düşüş yaşanırken sonrasında ise hastalığın pandemi ilan edilmesi ile beraber insanların yoğun bir şekilde araç alımına yönelmesi ile fiyatlarda patlama yaşanmış, yaşanan yükseliş ile bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfırını bile geride bırakmıştı. 

ÇİP KRİZİ ARAÇ FİYATLARINI NASIL ETKİLER, ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ, ZAM VAR MI, NE OLACAK?

Otomobil fiyatlarında dalgalanma tüm hızı ile devam ederken 2020 yılında yaşanan yükselişin ardından vatandaşın alıma ara vermesi ile beraber fiyatlarda bir miktar geri çekilme yaşanmıştı. Süreçte düşüşe geçen araç fiyatlarına bu seferde çip krizi damga vurdu. Konu hakkında açıklama yapan ardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın getirilen yeni kısıtlama kararlarının ilk etapta talebi  olumsuz etkileyeceğini belirterek "Ancak devamında ikinci el araçlara yüksek bir ilgi olacağını tahmin ediyoruz.

Çip krizinin büyümesi ikinci elde 2020 yılında olduğu gibi bir fiyat artışına neden olabilir. Bununla birlikte, kısıtlamaların kalkmasıyla sıfır ve ikinci el araca olan ilginin artacağı ön görüyoruz. Havaların ısınmasıyla insanların daha fazla dışarıda hareket edip, araçlarına binip veya yeni araç satın alıp seyahat edecekleri bir döneme doğru gidiyoruz. Bu reaksiyon şu an için yeni pandemi tedbirleri neticesinde elbette bir süre daha ertelenecektir.

Vaka sayılarının normale dönmesiyle de söz konusu hareketlilik başlayacaktır. Bunun sonucunda, daha fazla sıfır ve ikinci el araç satın almaya yönelim olmasını, ikinci el araç fiyatlarının ise yükselmesini bekliyoruz" diyerek araç fiyatlarına zam uyarısı yaptı. 

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Otomotiv sektörü bir türlü tam kapasite ile üretime geçemezken sıfır araç stok sorunu önce sıfır araç fiyatlarını, sonrasında ise ikinci el araç fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Sektörde sıfır araç bayilerinde araç bulamayan kişilerin ikinci el araçlara yönelmesi ile beraber bu sefer de ikinci el araç fiyatları yükselişe geçiyor. 

Araç sektöründe yaşanan fiyat yükselişinin dengelenmesi için öncelikle üretimin talebi karşılaması gerekirken, pandeminin etkilerinin azalarak işlerin eski düzenine dönmesi halinde araç fiyatlarında normalleşme yaşanabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)