Uzmanından Fırsatı Kaçırmayın Uyarısı! 2. El Otomobillerin Fiyatlarına Zam Mı Geliyor?

İkinci el otomobil piyasasında son günlerde önemli gelişmeler yaşanırken uzmanlarda fiyat artışı uyarısı geldi. İkinci el otomobil satın almak için en doğru zamanın yaşandığını belirten uzmanlar sıfır kilometre araçlardaki tedarik sorununa dikkat çektiler. İkinci el otomobil fiyatları artacak mı?

Uzmanından Fırsatı Kaçırmayın Uyarısı! 2. El Otomobillerin Fiyatlarına Zam Mı Geliyor?

Dünya otomotiv sektöründe koronavirüs salgınının yansımaları devam ediyor. Çip tedariğini sağlayamayan dev firmalar sıfır kilometre otomobil üretimlerinde önemli bir yavaşlama göstermek zorunda kaldılar. Bazı firmalar bazı ülkelerdeki fabrikalarda üretimlerini durdurdular. Bu nedenlerden dolayı da piyasaya yeterince sıfır kilometre otomobil sunulamıyor. Bu da ikinci el otomobil piyasasında taşları yerinden oynatmaya başladı.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin bir açıklama yaparak, “İkinci el otomobillerin fiyatları belirlenirken her zaman sıfır kilometre otomobillerin fiyatları üzerinden hesaplama yapılır. Sıfır kilometre araçların tedariğinde bir sorun yaşanırsa o zaman işin boyutu değişecektir. Sıfır kilometre araçlara çok yüksek talep olsa da biz satamayacağız. Bu da taleplerin ikinci el otomobil piyasasına kaymasına sebep olacak.” dedi.

Şu anda araç tedarik sorununun çok yüksek seviyede yaşanmadığını söyleyen Turgay Mersin, “Bazı markalarda üretime kısa süreli ara verme durumları var. Mayıs ayında buna göre planlamalar olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile bulunurluluk sorunu Mayıs sonu ve Haziran başında daha net ortaya çıkacak. Şu an için sektörde büyük bir sıkın var diyemeytiz. Ancak ilerleyen haftalarda da sıkıntının boyutunun artacağını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR NE ZAMAN YÜKSELİR?

İkinci el otomobillerin fiyatlarına dair da değerlendirme yapan Turgay Mersin, “2020'de olduğu gibi sıfır araçlarda bir tedarik sorunu yaşanırsa ikinci el otomobillerin fiyatları yükselecektir. Çünkü 2021'de ikinci el otomobillerde fiyat gerilemeleri oldu. Bu fırsatı piyasa kullanmak isteyecektir. İkinci el otomobil satın almak isteyenler için son fırat dönemini yaşıyor olabiliriz. Sektörde tedarik sıkıntısı baş göterdiği an ikinci el otomobillerin fiyatlarının yükseldiğini göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)