Uzmanından Gram Altında 400 TL Analizi! İki Kritik Eşik Aşı ve Faiz Sonrası Düşük Dolar Rüzgarı Tersine Mi Çevirir?

Para piyasalarında yaşanan yeni süreç altın fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Uzmanından Gram Altında 400 TL Analizi! İki Kritik Eşik Aşı ve Faiz Sonrası Düşük Dolar Rüzgarı Tersine Mi Çevirir?

Para piyasalarında yaşanan yeni süreç altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. Altın fiyatları aşı açıklamaları ile birlikte ciddi oranda değer kaybederken uzmanlardan bu değer kaybının devam edebileceği açıklaması geldi. PPK faiz kararı ve dolar kurunun hareketlerine bağlı olarak yapılan değerlendirmelerde, faiz artımı kararı gelmesi ve dolar kurunun stabil seyir izlemesi durumunda altın gram fiyatlarının 400 TL bandına kadar çekilebileceği ifade edildi. İşte uzmanların altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmeleri.

Koronavirüs salgını ve beraberinde getirdiği belirsizlikler altın fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu. Pandemi süreci ardından başlayan normalleşme döneminde altın fiyatları değer kazanırken son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmeler altının geri çekilmesine neden oldu. AŞI SONRASI ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?Altın fiyatlarının hafta başından itibaren yaşadığı değer kaybının en önemli nedeni aşı çalışmaları olarak gösterildi. Hafta içinde gelen yüzde 90 başarı sağlandığı açıklaması altının gram fiyatında düşmeye neden olurken uzmanlar piyasaları yakından takip ettiler. Bu kapamda değerlendirmelerde bulunan uzmanlardan birisi de Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Onurcan Bal oldu. Mynet'te yer alan haberde Onurcan Bal altın fiyatlarının geleceğini ele aldı. 'Aşı sonrası altın fiyatları ne olacak? sorusuna yanıt veren Bal önemli uyarılarda bulundu. 

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Onurcan Bal konuşmasında herkesin aşı olmasının çok uzun zaman alacağına dikkat çekti. İçinde bulunulan durumun pandemi şartları altında devam edeceğini ifade eden Bal aşı kaynaklı ilk fiyatlamaların ardından ons altındaki satışların durulduğu ifade etti. Onurcan Bal altının şu dönemde yatay bir bantta olduğunu da ifade derken vaka sayılarındaki artışın sürmesi, karantinaların genele yayılması ve ekonomik toparlanmanın hız kesmesi durumunda ons altının destekleneceğini ifade etti. ONS ALTIN 1780 DOLARA KADAR DÜŞEBİLİR?Ons altının bundan sonraki süreçte ne olacağına ilişkin de kendi görüşlerini açıklayan Bal aşı haberi ile ons altının 1860 doları test ettiğini ve bu noktanın güçlü destek noktası olduğunu ifade etti. Ons altının 1860 dolar bandı altına inmesi durumunda ise teknik satışların olabileceğini ons altınında 1840 – 1795 dolar ve 1780 dolar seviyelerine inebileceğini ifade etti. GRAM ALTIN 400 TL'YE Mİ DÜŞECEK? UZMANINDAN AÇIKLAMA GELDİAçıklamalarında gram altın için de değerlendirmeler yapan Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Onurcan Bal Kasım ayı PPK kararının önemine dikkat çekti. TCMB'nin faiz kararlarıyla dolar kurunun düşmesi durumunda altının düşeceğini söyleyen Onurcan Bal şu ifadeleri kullandı. 

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Onurcan Bal altın değerlendirmesinde "Ons altın ve kur cephesindeki fiyatlamalar gram altının seyri üzerinde belirleyici olacaktır. TCMB’nin faiz kararı TL varlıkların seyri üzerinde önem taşımaktadır. Kur cephesindeki düşüşlerin devam etmesi durumunda gram altında 451 – 441 TL ve 433 TL seviyeleri kısa vadeli destek noktalarıdır. 433 TL altında 400 TL sınırına doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Tepki alımlarının görülmesi durumunda ise 469 – 480 – 496 TL ve 510 TL seviyeleri direnç konumundadır. Kur veya gram altında kaldıraçlı işlem yapan yatırımcıların son günlerde artan volatilite ve sert fiyat hareketlerine karşı temkinli olması faydalı olacaktır." tahmininde bulundu.Emlak365.com


Yorumlar (0)