Vakıfbank Unutulan Hesaplar, Paralar, Emanetler için Sorgulama Ekranını Açtı

Vakıfbank 2021 yılında zaman aşımına uğrayacak olan mevduat hesapları ve diğer emanetlerin geri alınması için başvuru sürecinin başladığını duyurdu.

Vakıfbank Unutulan Hesaplar, Paralar, Emanetler için Sorgulama Ekranını Açtı

Vakıfbank 2021 yılında zaman aşımına uğrayacak olan mevduat hesapları ve diğer emanetlerin geri alınması için başvuru sürecinin başladığını duyurdu. Banka yazılı basın duyurusunda vatandaşların neler yapması gerektiği konusunda bilgiler verdi, hesaplara dair sorgulama ekranını açtı.

Bankalar 2021 yılına ilişkin unutulan mevduat hesapları, emanetler için duyurularını bir bir yayımlıyorlar. Kısa süre önce Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından yayımlanan duyuruların hemen ardından bir basın açıklaması da Vakıfbank'tan geldi. VAKIFBANK'TAN ZAMANAŞIMI DUYURUSUBanka müşterilerine yönelik yazılı basın açıklamasında; 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre uygulanacak olan zamanaşımı sürecine dair hatırlatmalarda bulundu. Bu kapsamda Vakıfbank, bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl boyunca aranmaması durumunda zaman aşımına tabi olduğunu bildirdi. Yine ilgili bir başka düzenleme kapsamında bankalar söz konusu mevduat hesapları, emanetler için liste yayımlamak zorudanlar. Bu listeler Şubat ayının başında müşteriler ile paylaşılır ve listede yer alanlar için başvurular Haziran ayının ortasına kadar devam eder. Vakıbank'ta bu kapsamda listenin ilan edildiğini ve alacaklar için başvuruların alınmaya başladığını duyurdu. SORGULAMA EKRANIVakıfbank unutulan bu hesaplara ilişkin bir sorgulama ekranı açtı. Müşteriler ad soyad ve doğum yılına göre sorgulama yaparak unutulan mevduat heasbı ve emanetlere dair bilgi alabilirler. Eğer müşterilerin unutulmuş bir alacakları bulunuyorsa Vakıfbank'a başvuruda bulunacaklar. Banka başvuru işlemleri için sürecin nasıl işleyeceğine dair "Zamanaşımı listesinde isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat bakiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilecektir." açıklamasında bulundu.Emlak365.com

Yorumlar (0)