Vatandaş Döviz Satmaya Başladı, TL Mevduat Miktarı 25 Milyar Lira Arttı!

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na başlaması ile beraber vatandaş döviz satmaya başladı.

Vatandaş Döviz Satmaya Başladı, TL Mevduat Miktarı 25 Milyar Lira Arttı!

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na başlaması ile beraber vatandaş döviz satmaya başladı. 7 hafta sonra başlayan döviz satışları ile beraber TL mevduat miktarı da hızla yükseldi. Detaylar haberimizde!

Terör unsurlarını temizlemek ve sınır bölgesini güvenlik altına almak için başlatılan Suriye operasyonuna vatandaştan da destek geldi. Geçen senede Ağustos ayında yaşanan kur saldırısında benzer bir davranış gösteren vatandaş bu seferde Suriye operasyonuna destek vermek amacı ile dolar bozdurmaya başladı. Vatandaş 7 Hafta Sonra Dolar Satmaya Başladı! 9 Ekim tarihinde başlayan Barış Pınarı Harekatı ile vatandaş destek amacı ile yine Türk Lirasına döndü. Bankalardaki TL mevduat operasyon ile beraber yükselişe geçti ve 25 milyar lira seviyesine ulaşarak dikkat çekti. 4-11 Ekim tarihleri arasında ise yuriçerisine yerleşik bireysel yatırımcılar 7 haftalık uzun bir aradan sonra ilk kez yabancı para mevduatlarını bozmaya başladı. Bu süreçte gerçekleştirilen yabancı para bozma işlemi yani döviz satışı 585 milyon dolar seviyesine çıktı. 

TL Mevduatı Rekor Kırdı, Vatandaş Ülkesine Sahip Çıktı! Konu vatansa gerisi teferruattır sözü bir kere daha doğru çıktı. Vatandaş operasyonun başlaması ile beraber ülke ekonomisini desteklemek amacı ile yönünü Türk Lirasına çevirdi. 4 Ekim tarihinde 1 milyar 129 milyon lira olan TL mevduat tutarı 14 Ekim tarihinde 1 milyon 164 bin lira seviyesine ulaştı. Emlak365.com 


Yorumlar (0)