Vatandaş Kazan Kaldırdı, Araç Fiyatları Yerle Bir Oldu! Sıfır ve 2.El Araba Piyasası Neden Karıştı?

Koronavirüs salgını döneminde insanların hastalık kapma endişesi ile toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak araba almaya yönelmesi ile beraber önce sıfır ardından da ikinci el araç piyasası kızışmış, otomobil fiyatları zam üstüne zam yemişti.

Vatandaş Kazan Kaldırdı, Araç Fiyatları Yerle Bir Oldu! Sıfır ve 2.El Araba Piyasası Neden Karıştı?

Koronavirüs salgını döneminde insanların hastalık kapma endişesi ile toplu ulaşım araçlarından uzaklaşarak araba almaya yönelmesi ile beraber önce sıfır ardından da ikinci el araç piyasası kızışmış, otomobil fiyatları zam üstüne zam yemişti. Bazı modellerde araç fiyatlarının nerede ise yüzde 100'e yakın zam yemesi yine bazı modellerde 2. el araba fiyatlarının sıfırı geçmesi büyük tepki çekmişti.

Araç fiyatları 2020 yılında yaşamış olduğu rekor hızdaki yükselişle dikkat çekmiş, vatandaşlar baş döndürücü hızda yaşanan fiyat artışı nedeniyle büyük tepki göstermişti. Bazı modellerde araç fiyatları yüzde 100'ü geçen fiyat artışı yaşarken bazı ikinci el araç modellerinde ise fiyatlar sıfır modelleri dahi geride bırakarak şok etkisi yaratmıştı. Yaşanan fiyat artışının ardından vatandaşlar sosyal medyada organize olarak yeni bir sosyal tepki hareketi başlatmış, fiyatlarda oluşan indirim beklentisi, yeniden uzaktan eğitim ve evden eğitime geçiş yapılması gibi nedenlerle otomotiv sektöründe talep adeta bıçak gibi kesilmişti. OTO GALERİCİLERDE SATIŞ DURDU, TELEFON DAHİ ÇALMAZ OLDU! Konu hakkında açıklamalarda bulunan oto galericiler araba almak isteyen kişilerin fiyat indirimi beklentisi ile alıma ara verdiklerini belirtirken oto galerilerde telefonlar dahi çalmaz oldu. Bir dönem piyasada satılık araç bulunmazken oto galerilerde bugün ise araç koyacak yer kalmadı. Galericiler yaşanan düşüşün ardından artık günlerce siftah yapmadıklarını belirterek batma noktasına geldiklerini iddia ettiler. 

ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, ŞİMDİ NEDEN DÜŞÜYOR, DÜŞTÜ, DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?Araç fiyatlarında yaşanan düşüşün en önemli nedeni zirveye ulaşan araç talebinin bir anda son derece sert olarak kesilmesi gösterildi. Sıfır araba markalarının oluşan yoğun talep nedeni ile üretime büyük oranda hız vermeleri bir anda kesilen talep kesintisi sonrası stoka dönüşürken sıfır araç üreten otomobil markaları satışlarını arttırmak için fiyat indirim ve faizsiz taşıt kredisi kampanyalarını peş peşe başlattı. Sıfır araçlarda hemen teslim satışların başlaması, fiyatların ucuzlaması ve faizsiz taşıt kredisi desteği ile beraber vatandaş rotasını ikinci el araç pazarından sıfır araç pazarına çevirdi. Vatandaşın yönünü ikinci elden çevirmesi ile beraber ikinci el araç piyasası büyük bir darbe yemiş oldu. Talebin büyük oranda azalması ile beraber fiyatlarda gerilemeye başladı. Talebin düşmesi ile beraber özellikle de fiyatların yükseldiği dönemde yatırım amaçlı araç alan kişilerde de panik yaşandı ve zarar edeceğim korkusu ile bu yatırımcılar araçlarını zarar etmeyecekleri rakamlarda aşağıya çekerek fiyatlar daha da aşağıya düşmeden satma çabasına girişti. Pandemi döneminde hastalık kapma korkusu yaşayan insanların bir çoğu toplu taşımadan uzaklaşmış ve kendi araçları ile işe, okula gitmek amacı ile araç almaya yönelmişti. Bu süreçte vatandaş fiyatına bakmadan araba almaya başlamıştı. Pandemi nedeni ile yeniden uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemine dönüş yapılması ile vatandaşın acil araç alma zorunluluğu da ortadan kalkmıştı. 

Yükselen fiyatlara tepki gösteren vatandaşlar alıma ara verirken yaşanan talep daralmasının sıfır araç markaları ile aynı döneme denk gelmesi ikinci el araç fiyatlarında ciddi indirimlere neden oldu. Pandemi nedeni ile getirilen hafta sonu sokağa çıkma yasağı da ikinci el araç pazarını vurdu. Hafta içerisinde çalışan vatandaşlar akşam iş çıkışı pazarları ziyaret etmezken hafta sonu yasakları da sektörü vurmuş oldu. ARACINI SATMAYANLAR PİŞMAN OLDU! Fiyatların yükseldiği dönemde aracını satmayan kişiler büyük bir pişmanlık yaşarken yine fiyatların yükseldiği dönemde yatırım amaçlı araç satın alanlarda yaşanan düşüşün ardında tedirginlik yaşarken fiyatların yönünü sıfır araba markalarının üretimi, stok sorunu, araç kampanyaları ve satış fiyatlardı, koronavirüs salgınında hastalığın seyri, aşının başarısı, vatandaşın ikinci el araç piyasasına olan ilgisinin yeniden artıp artmayacağı ve hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması ile ikinci el araç pazarlarının tekrar canlanıp canlanmayacağı gibi kriterler belirleyecek. Emlak365.com

Yorumlar (0)