Vatandaşı Yeni Faiz Dalgası Vurdu, Ucuz Kredi Rüyası Resmen Bitti! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Kötü Haberler Peş Peşe Geldi

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken vatandaş indirim beklerken yeni faiz dalgası ile vuruldu.

Vatandaşı Yeni Faiz Dalgası Vurdu, Ucuz Kredi Rüyası Resmen Bitti! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Kötü Haberler Peş Peşe Geldi

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken vatandaş indirim beklerken yeni faiz dalgası ile vuruldu. Özellikle de ev sahibi olmak için konut kredisi faiz indirimi bekleyen vatandaşlar artan maliyetler nedeni ile büyük zarara uğrarken ev sahibi olmanın maliyeti katlandı. Yine bankaların araç kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranları da baş döndüren bir hızda yükseldi. Kredi çekmek istiyorum diyenler ve en uygun kredi hangi bankada sorusuna yanıt arayanlar için en uygun konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları listesi ile 19 Ağustos 2020 tarihi itibari ile en düşük kredi veren banka haberimizde...

Enlasyfonda yaşanan yükseliş sonrası dolar ve euro kuru ile altın fiyalarında yaşanan baş döndürücü hız nedeni ile Merkez Bankası bir dizi yeni karar açıklamıştı. Ağustos ayı itibari ile Merkez Bankası yaşanan olumsuz gelişmeler sonrasında zorunlu olarak parasal genişleme politikasını terk etmek zorunda kalırken piyasalarda parasal sıkılaşma önlemleri alınmaya başlanmıştı. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI PARASAL SIKILAŞMA POLİTİKASI İLE FRENE BASTI, BANKALARIN FONLAMA MALİYETİ YÜKSELDİ1 Ağustos 2020 tarihi itibari ile başlayan süreçte dolar kurunun bir türlü kontrol altına alınamaması üzerine ne yazık ki bankalar üzerindeki baskı arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon ve kurda yaşanan oynaklığı kontrol altına alabilmek adına parasal genişleme politikasını askıya alarak parasal sıkılaşma uygulamaya başladı. Yapılan müdahaleler ile ilk olarak Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara verilen ucuz likidite desteğini kesti, ardından ise bankaların borçlanma limitini düşürdü. Bankaların kredi verirken ucuz finansman kaynaklarına erişimini engelleyen bu girişimler ne yazık ki bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında artış yaşanmasına neden oldu. Yapılan müdahaleler piyasalarda Merkez Bankası'nın örtülü faiz artışı yaptığı şeklinde yorumlanırken bankaların 32 günlük faiz oranları yüzde 12 seviyesini aşarken ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları da olumsuz etkilendi ve hızlı bir yükseliş yaşandı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ İÇİN AYAĞININ UCUZ İLE FRENE BASTI, BANKALAR KREDİLERİN FAİZ ARTIŞINDA GAZI KÖKLEDİ!Konu faiz indirmek olduğunda son derece ağır ve serinkanlı davranan bankalar faiz artışı konusunda ise baş döndüren bir hıza imza attılar. Özel bankalarda 1 Ağustos tarihinde en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.79 olarak uygulanırrken yapılan müdahaleler sonrasında ne yazık ki özel bankalardaki en  düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesine çekilirken yüzde 1 altında faiz oranı uygulayan tek banka kaldı. İhtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranlarında da büyük bir hızla yükselişler yaşanması vatandaşın tepki göstermesine neden oldu. 

EN UYGUN KONUT, İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EV ARABA SAHİBİ OLMAK, ACİL NAKİT PARA İHTİYACI İÇİN KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLER İÇİN EN DÜŞÜK KREDİ FAİZ ORANI KAÇ OLDU?Yapılan güncellemeler sonrasında ne yazık ki vatandaş için ucuz kredi rüyası resmen sona ermiş oldu. Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı özel bankalarda yüzde 0.99 oranı ile ICBC Bank Kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi kampanyası ile sunulmaya başlandı. 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank sıfır konut kredisi çekmek isteyen müşterilerine yüzde 0.99 oranını sunarken ikinci el konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.05 oldu. 

En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı faturalı alışveriş yapanlar için kamu bankaları tarafından sunulan yüzde 0.69 sosyal hayatı destek kredisi kampanyası ile sunulurken normal ihtiyaç kredisi paketinde ise en uygun kredi faiz oranı ING Bank tarafından verilen yüzde 1.14 oranı oldu. Söz konusu oran 1 Ağustos tarihi öncesinde Şekerbank tarafından yüzde 0.75 seviyesine kadar çekilmişti. 

En uygun taşıt kredisi faiz oranı ise yine ING Bank tarafından uygulanan yüzde 1.07 oranı oldu. 

Düzenlenen kampanya kapsamında 60 ay vadeli 50 bin lira konut kredisi kullanan kişilerin aylık ödemesi bin 239 liraya yükseldi. Emlak365.com


Yorumlar (0)