Vatandaşın Döviz Talebi Önlenemiyor! Döviz Mevduatları 1 Haftada 3.4 Milyar Dolar Artış Gösterdi

Pandemi döneminin parlak yatırım araçları arasında yer alan döviz yatırımları ne yazık ki artmaya devam ediyor.

Vatandaşın Döviz Talebi Önlenemiyor! Döviz Mevduatları 1 Haftada 3.4 Milyar Dolar Artış Gösterdi

Pandemi döneminin parlak yatırım araçları arasında yer alan döviz yatırımları ne yazık ki artmaya devam ediyor. Dolar ve Euro kurunun yükselişinde en önemli neden olarak gösterilen yerli yatırımcıların döviz talebi kurda yaşanan düşüş ile rekor seviyeye ulaştı. BDDK tarafından açıklanan istatistiksel verilere göre bankalardaki döviz mevduatı tutarı 1 haftalık dönemde 3,4 milyar dolar artış gösterdi!

Bankalarda bulunan dolar mevduatı hesaplarında beklenen çözülme ne yazık ki bir türlü başlamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ekonomi reformu ve yargı reformu açıklamaları ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görev değişimleri de beklenen çözülmeyi getirmedi. VATANDAŞ DOLAR ALMAKTAN VAZGEÇMİYOR! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan son verilere göre döviz mevduatlarında yaşanan artış sürdü. Bankalarda yer alan toplam döviz mevduatı rakamı 3,4 milyar liralık artış ile 255 milyar dolar rakamına ulaştı. Söz konusu artışta dikkat çekici en büyük özellik ise büyük bir bölümünü bireysel yatırımcılar tarafından yapılması oldu. Bireysel yatırımcılar tarafından yapılan alımlar sonrasında söz konusu artış 2,4 milyarlık pay elde edilmiş oldu. Ekonomi yönetiminde yapılan değişimler sonrasında da vatandaşın döviz alımına olan ilgilerinin azalmadığı açıklanan verilerle gözler önüne serilmiş oldu. 

Ekim ayı sonundan 4 Aralık tarihine kadar geçen süreçte bankalarda biriken toplam döviz mevduatı ne yazık ki yükselişini sürdürmüş oldu. Ekim ayı sonundan itibaren 4 Aralık 2020 tarihine kadar toplam döviz mevduatlarında yaşanan artış 10 milyar dolar sınırını aşarak büyük bir çıkış gösterdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)