SGK Prim Borcu Olup Yapılandıranlar Dikkat! Ödemeler için Son Gün

Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında ödeme yapacak olan vatandaşlar için ödeme süreci 31 Mart tarihi itibariyle sona eriyor. Vatandaşların yapılandırmalarının bozulmaması için ödemelerini gün sonuna kadar yapmaları gerekiyor.

SGK Prim Borcu Olup Yapılandıranlar Dikkat! Ödemeler için Son Gün
Kamu borçlarının yapılandırılması kapsamında ödemelerin yapılması için kısa bir süre kaldı. Vatandaşlar yapılandırdıkları borçların 1. ve 2. taksitlerini zamanında ödemeleri gerekiyor. Ödemelerin son olarak 31 Mart tarihine kadar yapılması gerekiyor aksi takdirde yapılandırmalar bozulacak. Yapılandırmaların bozulmaması için vatandaşlara uyarı geldi.

SGK PRİM BORCU ÖDEMELERİ İÇİN SON GÜN

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK prim ödemelerine dair vatandaşlara uyarıda bulundu. Vatandaşların borçlarını ödemeleri için 31 Mart'ın son gün olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk yapılandırmalar ile elde edilen avantajlara değindi. Yapılandırma kapsamında borçlarının tamamını yada ilk taksitini ödeyecekler. gün sonuna kadar ödemelerini yapacaklar.

Bağkur İhya Ödemeleri 

Çalışma Bakanı Selçuk yapmış olduğu konuşmasında Bağkur ihya ödemelerine dair de bilgi vermişti. Bakan Selçuk o konuşmasında “Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları Yİ-ÜFE ile güncellendi. 31 Mart 2021 tarihine kadar ödemeleri halinde durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek” ifadelerini kullanmıştı.

SGK İL MÜDÜRÜNDEN UYARI GELDİ

31 Mart öncesi SGK prim ödemelerine ilişkin bir uyarı da Sosyal Güvenlik Kurumu Düzce İl Müdürü Necmi Köroğlu'ndan geldi. SGK İl Müdürü borç yapılandırması ve prim ödemelerine ilişkin vatandaşlara çağrıda bulundu ve 31 Mart tarihinin son fırsat olduğunu ifade etti.

Ödemelerin yapılmaması durumunda yapılandırmanın bozulacağını ifade eden Köroğlu konuşmasında SGK Sigorta Primlerinin, 7256 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanuna istinaden, yapılandırılan Sosyal Güvenlik Alacaklarının, ilk 2 taksiti ödenmediği taktirde yapılandırma bozulacaktır. Bu itibarla; bu kanuna istinaden yapılandırılan borçların, Peşin ve 1. taksit son ödeme tarihi 31 Mart 2021 tarihi olup, Peşin ve 1. taksit bu tarihte ve öncesinde ödenmemesi halinde 7256 sayılı taksitlendirme bozulacaktır." dedi.

ÖDEMELER NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

Borç ödemesi yapacak olan vatandaşlar borçlarını kurumlara doğrudan yapabilirler. Salgın kapsamında bizzat ödeme yapmak istemeyenler borçlarını online olarak da ödeyebilirler. Online ödemeler için vatandaşlar İnteraktif Vergi Dairesi’nden, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mobil uygulamasından yada Gelir İdaresi Başkanlığı'nın ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ bölümünden 02.00-23.45 saatleri arasında ödeyebilirler. Ödemeler anlaşmalı bankaların banka kartı, kredi kartları ile yapılabilir.
Yorumlar (0)