Vergi Ve Prim Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırması Bozulanlara Yeniden Yapılandırma Hakkı Verilecek Mi?

TBMM'ye sunulan ve vergi ile prim borçlarına yeniden yapılandırma imkanı tanıyan kanun teklifinin ayrıntıları belli olmaya devam ediyor. Yeniden yapılandırmadan kimler faydalanabilecek? Hangi borçlar hangi şartlarda yapılandırılabilecek? Yeniden yapılandırma ödeme koşulları neler olacak?

Vergi Ve Prim Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırması Bozulanlara Yeniden Yapılandırma Hakkı Verilecek Mi?

Yeniden yapılandırma imkanı veren kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulmasının ardından bu yeniden yapılandırma ile alakalı olarak ayrıntılar merak konusu oldu. Özellikle yapılan son yapılandırmadan yararlanan ama borçlarını ödeyemedikleri için yapılandırmaları bozulan vatandaşlar kendilerine bir hak verilip verilmeyeceğini öğrenmek istiyorlar. 

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR YENİDEN YAPILANDIRMA YAPABİLECEKLER Mİ?

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında çıkarılan yeniden yapılandırma imkanı ile borçlarını yapılandıran vatandaşların önemli bir kısmı ilk 2 taksit ödeme şartına uymadıkları için yapılandırmaları bozulmuştu. Şimdi çıkarılan yeniden yapılandırma kanunu ile bu vatandaşlara yeni bir hak daha verilecek. 7256 sayılı yasa ile yeniden yapılandırmadan yararlananlar da bu yeni yapılandırma kanunundan faydalanabilecekler.

BORCUNU ÖDEYENE DE YENİDEN YAPILANDIRMA FIRSATI

Kasım ayında çıkarılan yeniden yapılandırma kanunundan faydalanıp vergi ve prim borçlarını yapılandıran ve ilk iki taksit ödemesini de yapan vatandaşlara da yeniden yapılandırma hakkı tanınacak. Bu vatandaşlar talep etmeleri durumunda mevcut yapılandırmaları bozularak yeniden yapılandırma imkanından faydalanabilecekler. Bu şekilde vatandaşlar taksit dönemlerini ötelemiş olabilecekler. 

YENİDEN YAPILANDIRMA KATSAYILARI DEĞİŞİYOR

Kasım ayında çıkarılan yeniden yapılandırma kanununda uygulanan katsayı ile yeni çıkacak olan yeniden yapılandırma kanununda uygulanacak katsayı arasında fark bulunuyor. Borçlu vatandaşlar borçlarını taksitle ödemek isterlerse belirli bir katsayı ile çarpılıyor. Önceki yeniden yapılandırmada 6 taksit için katsayı 1.045, 9 taksit için katsayı 1.083, 12 taksit için katsayı 1.105 ve 18 taksit için katsayı 1.15 olarak belirlenmişti. Yeni yapılandırmada ise katsayılar 6 taksit için 1.09, 9 taksit için 1.135, 12 taksit için 1.18, 18 taksit için ise 1.27 olacak. Yeni yapılandırmada vatandaşlar daha yüksek bir katsayı ile karşılaşacaklar. 

YENİDEN YAPILANDIRMA SON BAŞVURU TARİHİ

Yeniden yapılandırma için vatandaşlar 31 Ağustos 2021'e kadar başvuru yapabilecekler. Vergi borçları için ilk taksitler 30 Eylül 2020'ye ve SGK prim borçları için ilk taksitler 31 Ekim 2021'e kadar ödenmesi gerekecek. Ayrıca yapılandırmanın bozulmaması için ilk 2 taksitin ödenmesi şartı aranacak. Bir yıl içerisinde ikiden fazla taksit ödemesini aksatan vatandaşların yapılandırılması bozulacak. Vatandaşlar kredi kartı ile de ödeme yapabilecekler. 

Yorumlar (0)