VİOP 17 Şubat’ta Yükselişini Gerçekleştirdi! Endeks Kontrat Değeri Ne Oldu?

Şubat vadeli endeks kontratı, bugün açılışta en yüksek 1.

VİOP 17 Şubat’ta Yükselişini Gerçekleştirdi! Endeks Kontrat Değeri Ne Oldu?
Şubat vadeli endeks kontratı, bugün açılışta en yüksek 1.629 puanı görerek, daha sonrasında önceki standart seans kapanışının %0,4 üzerinde değer ile işlem gördü. Bu kapsamda 1.626 seviyesine ulaştı.

Endeks Kontratı

Dün görmüş olduğu 1.664 düzeyinde etkisini yükselten ve satışlarda gün içinde 1.604’e kadar gerileyen endeks kontratı, standart seansın önceki kapanışından %2.3 daha düşük bir değer aldı. Günü 1.618 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında 1.625,25 puana çıktı.

Analistler ise emtia fiyatlarında gündeme gelen yükselişin enflasyonist baskıyla artabileceğini ve dünyanın genelinde beklentilerden önce ise faiz artışının olabileceğini ifade ettiler. Küresel piyasalarda şuan için fiyatlamaya çalışıldığı ve buna bağlı olarak piyasalarda bu hafta oynaklığın artacağını ifade ettiler.

ABD’deki ekonomik destek paketine ilişkin gündem akışı yatırımcılarının odağında olmaya devam ediyor. Analistlerin bu odağın ise yatırımcı kararlarını etkilediğini belirtiyorlar. ABD tahvil faizlerinden yana yükseliş ardından 17 Şubat tarihinde yani bugün açıklanacak olan ABD Merkez Bankası toplantı tutanakları önemini arttırıyor.

Analistlerin Tahminleri

Analistler, bugün yurtiçinde en çok özel sektörün yurt dışına sağladığı kredi borçlarının, İngiltere’deki Tüketici Fiyat Endeksinin ve ABD’de perakande satışların yoğun şekilde takip edileceğini açıkladılar. Teknik açıdan ise endeks kontratında 1.640 puanlık bir direnç ve 1.610 seviyesinde bir destek konumunun olduğunu ifade ettiler.

Bugün VİOP’ta gündeme gelen yükselişin haricinde genel olarak bakıldığından Borsa İstanbul BİST 100 Endeksinde de değer kazanımı hakim görülüyor. Dün kapanış saatlerine kadar alıcı periyotların yoğun olduğu belirtilmişti. Analistler doların belirsizliğine ve altında istenilen fiyat yükselişinin yakalanılamamasına bağlı olarak borsaya yönelimin olduğunu belirtiyorlar.

Analistler şuanda artış seyrini koruyan yatırım araçlarını ise emtia olarak gösteriyorlar. Uzmanlar emtia hareketlerinin ise enflasyonist bir baskıyı tetiklediğini aktarıyorlar. Bu yüzden gelecek dönemde para politikaları kapsamında faiz artırımına gidilebileceği analistlerin tahminleri arasında yer alıyor.
Yorumlar (0)