XRP İçin İşler Kötü Gidiyor! SEC Davası Etkisiyle XRP İşlemleri Askıya Alınmaya Devam Etti!

Günlük bazda ele alındığında 1,1 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren PayBito borsası, 18 Şubat itibariyle duyuru yaparak, XRP alım satım çiftlerini artık askıya alacağını bildirdi.

XRP İçin İşler Kötü Gidiyor! SEC Davası Etkisiyle XRP İşlemleri Askıya Alınmaya Devam Etti!
Günlük bazda ele alındığında 1,1 milyar dolarlık işlem gerçekleştiren PayBito borsası, 18 Şubat itibariyle duyuru yaparak, XRP alım satım çiftlerini artık askıya alacağını bildirdi. Tarihe bakıldığında platformda 4 adet XRP ticaret kuru mevcuttu ve XRP/USDT alım satım işlemleri de en yüksek hacme sahipti. Buna rağmen Ripple’ın adına açılan davanın güveni sarsması sonunda XRP işlemleri askıya alındı.

Karar Ne Yönde?

PayBito genel müdürü Raj Chowdhury, alım satımın askıya alınması sonunda buru durumun yatırımcıların varlıklarını etkilemeyeceğini dile getirerek, borsada tutulan kripto paraların başka platformlara çekilebileceğini ve bu hakkın bulunduğunu belirtti.

Platform davayı yakından takip edeceklerini açıkladı. SEC ve Ripple Labs arasında devam eden çekişme ve dava kapsamında yasal anlaşmazlığın takipçisi olacaklarını buna göre XRP ticaretini yeniden başlatıp başlatmamak için karar alacaklarını bildirdiler.

Aralık 2020 tarihinde SEC, XRP coin satışının menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini söyleyerek, Ripple Labbs alaeyhine bir dava açmıştı. Şirket ise iddiaları red etmeye devam ediyor. Şirket aynı zamanda, o dönemde beri SEC’e XRP’nin neden bir menkul kıymet olarak sınıflandırma içine alındığını ETH’nin neden bu sınıflandırmada yer almadığını soruyor.

SEC Açıklaması Ne Yönde?

SEC yetkilileri ise daha önce BTC ve ETH gibi kripto para birimleri için ise onların menkul kıymet kabul edilemeyecek kadar merkeziyetsiz yapılar olduğunu belirtmişlerdi. XRP’nin ise belirli bir yüzdesinin sadece Ripple Labs tarafından elde tutuluyor olmasının bu merkeziyetsiz yapıyı bozduğunu savunuyorlar. Şirketin XRP’lerin bir kısmı kendi amaçları için kötü yollarda kullandığını ise dava dosyasında belirttiler.

PayBito davanın hızı devam ederken XRP’den uzak durmayı seçerken kendi yatırımcıları içinde bu kısıtlamayı getirdi. Büyük borsaların uzun  listesine XRP işlemlerine ara vererek o da katıldı. Binance, Toro, Coinbase, OKCoin, şuanda XRP ticaretini askıya alan diğer büyük borsalar.
Yorumlar (0)