Yabancı Bankaların Yeni Kur Tahminleri: 1 Dolar Haziran Ayında Kaç TL Olacak, Bir Ay İçinde Ne Olur?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından yabancı bankalar Türk Lirası değerlendirme raporlarını baştan yazdılar. Eski raporlar yırtılıp atılırken yeni raporlarda son derece çarpıcı ifadelere yer verildi. Önümüzdeki bir ay içerisinde, 6 ay sonra, 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini ile 1 sene sonra dolar ne olur sorularının yanıtları haberimizde!

Yabancı Bankaların Yeni Kur Tahminleri: 1 Dolar Haziran Ayında Kaç TL Olacak, Bir Ay İçinde Ne Olur?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürpriz bir şekilde görevinden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın ardından dolar kurunda yaşanan yükseliş sürdü. Görevden alınmadan önce son başkanlığı ettiği Merkez Bankası toplantısında 200 baz puanlık faiz artırımı yapan Başkan Ağbal dolar kurunu 7.20 TL seviyesine kadar çekmeyi başarmıştı.

Naci Ağbal'ın görevinden alınmasının ardından yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yüksek faize karşıt söylemleri ile tanınan Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Kavcıoğlu'nun faiz karşıtı eylemleri ara bir toplantı ile yeni bir faiz indirimi beklentisi oluşturmuş, dolar kuru 8.50 TL seviyesini test etmişti.

YABANCI EKONOMİSTLER DOLAR KURU TAHMİNLERİNİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİ! 

Ekonomide güvenin yeniden inşa edildiği bir dönemde yapılan görev değişimi piyasalarda büyük bir şok etkisi yaratırken yaşanan dalgalanma dolar kuru ve altın fiyatlarını yukarı yönlü iterken Türk Lirası için değer kaybı yaşanmasına neden olmuştu.

Görevden almanın ardından yabancı yatırım bankaları Türk Lirası için değerlendirme yaptıkları eski raporlarını rafa kaldırırken yeni raporlarını yayımladı.DOLAR KURU HAZİRAN AYINDA NE OLUR?

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Fransız Société Générale'in gelişen piyasalar baş stratejisti Phoenix Kalen yaşanan görev değişimi sonrasında önümüzdeki aylarda Türk Lirasının dolar karşısında yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değer kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

Ankara'nın yaşanan bu büyük değer kaybı sonrası daha agresif kararlar almak zorunda kalabileceğini iddia eden Kalen Haziran ayında dolar kurunun 9.70 lira seviyesini görebileceğini dile getirdi.6 AY SONRA 1 DOLAR KAÇ TL OLUR?

Bir başka değerlendirmede bulunan kurum olan Londra merkezli Coex Partners makro stratejist uzmanı Henrik Gullberg ise dolar kurunun Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam edeceğini belirterek önümüzdeki 6 aylık dönemin sonunda doların 9,25 liraya yükselebileceğini öngörerek bu nedenle Merkez Bankasının yeniden faiz artırımı kararı almak zorunda kalabileceğini söyledi.

BİR AY SONRA DOLAR NE OLUR?

Stockholm merkezli bankaa SEB AB tarafından yayımlanan son Türk Lirası değerlendirme raporunda gelişen piyasalar baş stratejisti Per Hammarlund tarafından yapılan dolar tahmininde bir ay içinde dolar kurunun önce 8,50'ye yükseleceği 12 ay içinde ise 9,10-9,20 aralığına yükselebileceği iddia edildi.2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ KAÇ TL OLDU?

Alınan kararlar sonrasında dolar kurunun tahmin edilemez bir hale geldiğini iddia eden Commerzbank'ın Frankfurt'taki kur stratejisi şefi Ulrich Leuchmann 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini için tamamen sembolik diyerek 10 lira rakamını duyurdu.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım bankaları tarafından yayımlanan Türk Lirası raporlarından alınmış olup kurumların kendi beyanlarını içermekte olup, emlak365.com tarafından bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Söz konusu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
Yorumlar (0)