Yabancı Ekonomistlerden TCMB Eylül 2020 PPK Toplantısı Faiz Kararı Analizi

Merkez Bankası'nın Eylül ayı Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak karar merakla bekleniyor. Döviz kurunda yaşanan son gelişmelerin ardından faiz artırımı kararının çıkıp çıkmayacağı konusunda tartışmalar devam ederken konuya ilişkin yabancı ekonomistlerin görüşleri paylaşıldı.

Yabancı Ekonomistlerden TCMB Eylül 2020 PPK Toplantısı Faiz Kararı Analizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu Eylül 2020 toplantısı 24 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek. 

Sabah saatlerinde başlayacak toplantıya dair kararlar öğleden sonra saat 14.00'te ilan edilecek. TCMB'nin Eylül ayı PPK toplantısında alacağı kararlar ise para piyasaları ve ekonomi gündemi için büyük önem arz ediyor. 

TCMB EYLÜL 2020 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARLARI

Bilindiği üzere Merkez Bankası Temmuz 2019 döneminden itibaren devam eden uzun süreli bir düşük faiz politikası izliyor. 

Temmuz 2019 döneminden itibaren faiz indirimi yapan TCMB pandemi sürecinden itibaren faiz oranlarını belli bir bantta sabit tutmuştu. Eylül ayında yeni bir PPK toplantısı gerçekleştirecek Merkez Bankası'nın bu toplantıda alacağı kararın ne olacağı merak ediliyor.

Yabancı Yatırımcılar Faizler Sabit Tutulur Görüşünde

Merkez Bankası'nın Eylül ayı PPK toplantısında alacağı kararlara ilişkin yabancı ekonomistler tahminlerini açıkladılar. Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen yapmış olduğu değerlendirmesinde Merkez Bankası'nın Eylül ayında TCMB'nin faiz oranlarını 8.25 bandında sabit tutmasını beklediğini belirtti. 

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell'de, Phoenix Kalen'in değerlendirmesine paralel olarak politika faizlerinin Eylül ayında sabit tutulacağını öngördü. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey ise Merkez Bankası'nın faiz artırımının olası olmadığını söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)