Yabancı Ekonomistlerin 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisi Piyasayı Salladı! Dolar 7 Liranın Altına Düşer Mi?

Dolar kuru 2020 yılında Türk Lirası karşısında rekor üzerine rekor kırarak hızlı bir çıkış ivmesi yakalarken yıl sonuna doğru ise aynı hızda düşüşe geçmişti. Gözler 2021 yılına çevrilirken yatırım bankalarının 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisi de güncellendi. Bunlardan biride Robobank olurken yabancı ekonomistler tarafından yapılan dolar tahmini yankı uyandırdı. Dolar düşecek mi, dolar ne kadar olacak, dolar 7 liranın altına düşer mi?

Yabancı Ekonomistlerin 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Beklentisi Piyasayı Salladı! Dolar 7 Liranın Altına Düşer Mi?

Dolar kurunda yaşanan aşağı yönlü hareketlilik devam ederken kan kaybeden dolar kurunun 2021 yıl sonu rakamı da merak konusu oldu. 

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar kurunda yaşanan düşüş eğilimi tüm hızı ile devam ederken iç piyasada yaşanan olumlu gelişmeler ve dış piyasalarda dolar endeksi verisinin kan kaybetmesi ile Türk Lirası değer kazanmaya devam ediyor. 

Dolar kurunun 8.54 TL seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek büyük rekora imza atmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanması, istifa eden Berat Albayrak'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan'ın atanması sonrasında dolar kurunda sert gerileme yaşanmıştı. 

Özellikle de Naci Ağbal'ın yapmış olduğu faiz artırımı, para politikasında sıkı duruş vurgusu ve piyasaya verilen güven mesajlarının olumlu geri dönüşleri dolar kurunda düşüşü hızlandırdı. Dolar kuru bugün itibari ile 7.40 TL dayanak noktası üzerinde kalma mücadelesi vermeye devam ederken alış 7.4057 TL ve satış 7.4087 TL seviyesinde tutunmaya çalışıyor. 

YABANCI EKONOMİSTLERİN 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMI AÇIKLANDI! YIL SONUNDA 1  DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Dolar kuru ve Türk Lirası yıl sonu raporunda Barclays analistleri tarafından yapılan değerlendirmede  "kur geçişkenliği ve güçlü rezervler/dış denge hedefleri göz önüne alındığında Merkez Bankası'nın kurun 7 seviyesinin altına inmesinden kaçınacağını düşünüyoruz"  sözleri ile dolar kurunda 7 TL altı beklentisi paylaşıldı. 

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak 2021 yıl sonu dolar kuru tahminini açıkladı. Matys yapmış olduğu değerlendirmesinde "Türk Lirası için iyimser bir hava oluşmuş durumda. Enflasyon baskısı sürüyor ancak piyasalarda daha ılımlı bir hava bulunuyor. Türk Lirası iyi bir performans gösteriyor ve bence Türk Lirasının kazançlarını daha da arttırması için iyi bir performans algısı bulunuyor. Türk Lirası açıkça oluşan olumlu algıladan faydalandığı görülüyor. Ben dolar karşısında Türk Lirasının değer kazanmaya devam edeceğini ve önümüzdeki aylarda dolar kurunun 7 liranın altını görmesini bekliyorum" sözleri ile dolar kurunda aşağı yönlü hareketliliğin süreceğini dile getirdi. 

NOT: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Söz konusu bilgiler Emlak365.com olarak haberleştirilmiş olup herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)