Yabancı Uzmanlar Merkez Bankası Görev Değişimini Yorumlayarak Uyardılar! Enflasyon Yükselir Mi, Faiz İndirimi Gelir Mi, Dolar Kuru Ne Olur?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanması Türkiye ekonomisinde köklü bir değişiklik olarak yorumlanmaya başlandı. Yabancı uzmanlar Türk ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunarak Türk lirasına yönelik gelişebilecek olaylara dair öngörülerini paylaştılar.

Yabancı Uzmanlar Merkez Bankası Görev Değişimini Yorumlayarak Uyardılar! Enflasyon Yükselir Mi, Faiz İndirimi Gelir Mi, Dolar Kuru Ne Olur?
Türkiye ekonomisine dair gelişmeler son aylarda tüm dünya tarafından çok yakından takip ediliyor. Merkez Bankası başkanlarının kolay bir şekilde görevden alınır olması finans piyasalarında endişe ile karşılandı.

Naci Ağbal'ın göreve getirildikten sonra yaptığı hamlelerle piyasaların güvenini kazanmasının ardından görevden alınması yeni bir sıkıntıyı da beraberinde getirdi. Piyasalar artık Merkez Bankası'na temkinli yaklaşmaya başladılar. Hatta yabancı uzmanlara göre bu görev değişimi Türkiye'nin kredibilitesine zarar verecek ve TL'de değer kaybına yol açarak ödeme sıkıntısını ortaya çıkaracak. Naci Ağbal'ın hükümette göreve getirilmesinin ise piyasalardaki karmaşıklığa son verebileceği iddiaları konuşulmaya başlandı.

FAİZ İNDİRİMLERİ DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Capital Economics Analisti Jason Tuvey bir açıklama yaparak, “Türkiye bundan sonra ödemeler krizine doğru ilerleyecektir. Dolar kurunda sert hareketler görülebilir. Merkez Bankası'nın enflasyon ile mücadelede gösterdiği kararlığın sonuna gelinmiş gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adımları Türkiye'de mutlak gücün kendisi olduğunu bir defa daha gösterdi. Bunun beraberinde faiz indirimleri dönemi de başlayacaktır. Bu da Türkiye'de enflasyon sorununu büyütecektir. Türk varlıklarının tamamı yüksek risk primi ile yoluna devam etmek zorunda kalacaklar.” dedi.

PAZARTESİ SABAHI PİYASALAR ÇİRKİN ŞEKİLDE TEPKİ GÖSTERECEK!

Bir diğer yabancı uzman Bluebay Asset Management Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash alınan görev değişimi kararının Türkiye'nin en kötü kamu politikası kararlarından birisi olduğuna dikkat çekerek, “Pazartesi sabahı piyasalar bu karara çirkin bir şekilde tepki gösterecektir.Bir ülke tarihinde alınabilecek en kötü kamu politikası kararıdır bu. Piyasalar bu karar yönelik ne düşündüklerini pazartesi sabahı söyleyecekler.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE YÜKSEK ENFLASYON RİSKİNİN ARTABİLECEĞİ YENİ DÖNEME GEÇİLDİ!

Türkiye ekonomisindeki değişime dair değerlendirme yapan Cambridge Üniversitesi Quenn's Colege Başkanı ünlü ekonomist Mohamed El-Erian ise, “Bu karar ortodoks para politikalarına geçilmesinden memnun olan çok sayıda kişide şok etkisi yaratacak. Türkiye ekonomisi yeni bir döneme geçti. Türkiye'de artık yüksek enflasyon çok daha önemli bir risk olacak.” şeklinde konuştu.

TÜRK LİRASINDA YÜZDE 15 DEĞER KAYBI UYARISI!

Yatırım bankası TD Securities'in Gelişen Piyasalar Direktörü Cristian Maggio ile Türk lirasının ateşe atıldığını söyleyerek, “Türk lirasında büyük bir güven kaybı oluştu. Satışlar yüzde 15'lere varan değer kaybına neden olabilir. Yeni Merkez Bankası başkanı ile daha gevşek, ortodoks olmayan ve büyüme destekleyici politikalara geçilecek. Türk lirasında olası değer kayıplarına karşı bazı önlemler alınabilir. Ancak bu önlemler başlangıçta işe yarar ama uzun vadede sonuç vermez.” dedi.

Not: Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)