Yargıtay'dan Tüm Çalışanları İlgilendiren Emsal Yıllık İzin Kararı!

Çalışanlar ile işverenleri karşı karşıya getiren sorunların başında yer alan yıllık izin hakkında Yargıtay tarafından yeni emsal karar açıklandı.

Yargıtay'dan Tüm Çalışanları İlgilendiren Emsal Yıllık İzin Kararı!
Çalışanlar ile işverenleri karşı karşıya getiren sorunların başında yer alan yıllık izin hakkında Yargıtay tarafından yeni emsal karar açıklandı. Ayrıldığı işyerine karşı dava açan çalışan milyonlarca işçiyi ilgilendiren emsal bir kara alınmasını sağlamış oldu.

FAZLA KULLANILAN İZİN İÇİN ÇALIŞAN PARA İADESİ YAPAR MI?

Davaya konu olan olay Yargıtay 9. Hukuk Dairesi son kararını açıkladı. İşveren tarafından işten ayrılan çalışanın yıllık izninden 7 gün fazla izin kullandığını belirterek iş mahkemesine dava açmış, işçinin bu parayı faizi ile geri ödemesini talep etmişti. İş mahkemesi de işvereni haklı bulmuş ve 7 günlük paranın faizi ile işverene iade edilmesine karar vermişti.

Söz konusu karar Yargıtay'dan döndü. Konu hakkında Hürriyet Gazetesi'ne açıklamada bulunan Avukat Bilal Çelik alınan kararın işçiler için sevindirici olduğunu söyledi.

YENİ İŞE GİRENLER VE ÇALIŞANLAR İÇİN YILLIK İZİN KAÇ GÜNDÜR, SENELİK İZİN HAKKI NE KADAR?

Çalışanların senelik izin hakkı konusunda bilgi veren Avukat Çelik "1 senesini dolduran kişiler yıllık izin hakkı elde eder. Bu süre 5 yıl doluncaya kadar 14 gün olarak hesaplanır. 5 yıl dolunca yıllık izin 15 seneye kadar 20 gün ve 15 seneden fazla çalışanlar için ise 26 gün üzerinden hesaplanır.

Bu süre daha az olarak uygulanamaz. İstisna olarak 18 yaşından küçük ve 50 yaş üstü çalışanların yıllık ücretli izin hakkı 20 günden az olamaz" diyerek yasal süreler hakkında bilgi verdi.İŞÇİ FAZLA İZİN KULLANIRSA İŞTEN AYRILIRKEN BU İZİN PARASINI İADE EDECEK Mİ?

Verilen kararın emsal bir karar olduğunu belirten Avukat Çelik  "İşverenin işçiye kullandırdığı yıllık ücretli iznin hak edilenden fazla olduğu öne sürülerek karşılığında parasal iade talep etmenin yasal bir dayanağı yoktur" maddesi gereğince yıllık izin sürelerinin kanundaki sürelerden az olamayacağı ancak fazlaya ilişkin karara bağlanabileceğini dile getirdi.

KULLANILMAYAN İZİN ÜCRETİ PARASI YANAR MI, İŞTEN ÇIKARILINCA GERİ ALINIR MI?

Çalışan işten çıksa dahi kullanmadığı yıllık izin ücretlerini işverenden talep etme hakkına sahip bulunuyor. Ancak bunun için belirli bir süre sınırlaması uygulanıyor. 5 seneden daha eski yıllık izin ücretleri işverenden talep edilemiyor ve zaman aşımına uğruyor.

YILLIK İZİN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yıllık ücret hesaplaması yapılırken aylık brüt ücret 30’a bölünür ve yıllık izin ücreti günü bu tutar ile çarpılarak hesaplanır.

2021 yılı brüt ücret 3 bin 577 lira 50 kuruş olarak belirlenirken günlük ücret 119,25 lira olarak hesaplanmaktadır. Örneğin bir hafta eksik izin yapan kişi bu durumda 119,25 X 7 gün üzerinden 834,75 lira izin parası alma hakkına sahiptir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)