Yaş Şartı Olmadan 10 Yılda Emeklilik! Erken Emekli Eden Hastalıklar Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından ilan edilen malulen emekli eden hastalıklar listesinde yer alan bir hastalığa sahip çalışan erken emekli olabilir.

Yaş Şartı Olmadan 10 Yılda Emeklilik! Erken Emekli Eden Hastalıklar Listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından ilan edilen malulen emekli eden hastalıklar listesinde yer alan bir hastalığa sahip çalışan erken emekli olabilir. Malulen emeklilikte çalışanın yaşına bakılmaz. Prim ve gün şartını sağlayan vatandaşlar sağlık sorunları kapsamında malulen emekli edilir.

Çalışma hayataında olan vatandaşlar sağlık sorunları yaşamaları durumunda SGK'dan malulen emekli olabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu hak kapsamında çalışanların bilmeleri gereken koşullar ile SGK'nın malulen emekli eden hastalıklar listesini aktarıyoruz. İşte yaş şartı olmadan erken emekli eden hastalıklar. MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU YAPACAKLAR DİKKATSosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilan edilen ve emlak365.com olarak aşağıda aktardığımız hastalıkların çalışanların çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybetmesine neden olması gerekiyor. Malulen emeklilik için dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada hastalığın çalışmaya, sigorta girişinden sonra başlamış olması. Bu koşullar ile birlikte ayrıca prim sigortalılık gün şartlarının sağlanmasıyla vatandaşlar erken emekli olabilirler. SGK'nın Malulen Emeklilik Eden Hastalıklar ListesiGörme Azlığı - Retina Kanamaları, Baş Ve Boyunun Yumuşak Dokusu, Cilt, Lenfoma, Lösemi, Multipl Myelom, Tükrük Bezleri, Tiroid Bezi, Meme, Sinir Sistemi, Akciğer, Mide, İnce Ve Kalın Barsak, Karaciğer, Safra Kesesi, Safra Yolları, Pankreas, Böbrek, Mesane, Genital Yollar, Prostat, Testis, Penis Kanserleri, Epilepsi - Demans - Beyin Tümörleri - Parkinson Sendromu - Serebral Palsi - Multiple Skleroz - Zeka Gerilikleri (IQ 50 Ve Altı) - Şizofreni - Bipolar Bozukluk, Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı - Anemi - Behçet Hastalığı, Gastrointestinal Kanamalar - Karaciğer Sirozu - Karaciğer Nakli - Kalp Yetmezliği - Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı, Kalp Kapak Hastalıkları - Kalp Nakli - Böbrek Nakli - Akciğer Nakli - Tüberküloz - AIDS.MALULEN EMEKLİLİKTE PRİM ŞARTIMalulen emekli olmak için vatandaşların sağlamaları gereken en önemli şartlardan birisi de prim şartı. Malulen emeklilik başvurusu yapacak çalışan ister 4A (SSK) ister 4B (Bağ-Kur) ister de 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olsun sigortalı çalışmaya başlamasının üzerinden 10 yıl geçmesi gerekiyor. Bunun yanında bu 10 yıllık süre içerisinde de en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması lazım. Emlak365.com
Yorumlar (0)