Yasaklar Geri Geldi! Kısa Çalışma Ödeneği Ramazan Ayında Uzatılacak Mı?

Salgın sürecine ilişkin kısıtlamalar geri geldi. Haftasonu ve akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak çok sayıda şehirde vatandaşlar kısa çalışma ödeneğine ilişkin araştırmalara başladılar. Peki kısa çalışma ödeneği süreci uzatılacak mı? Son gelişmeler.

Yasaklar Geri Geldi! Kısa Çalışma Ödeneği Ramazan Ayında Uzatılacak Mı?
Bir süredir konuşulan koronavirüs tedbirleri geri geldi. Bundan sonraki dönemde çok yüksek riskli olan şehirlerde ek tedbirler uygulanacak. İşletmeler ise bu tedbirler kapsamında çalışmalarını sürdürecekler. Ramazan ayında da bu tedbirler uygulanmaya devam edecek.

Yeni tedbirlerin açıklanmasının ardından ise salgın sürecine dair bir diğer başlık araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar yeni yasaklar ile birlikte kısa çalışma ödeneğinin ödenip ödenmeyeceğini merak ediyorlar.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİSAN 2021'DE ÖDENECEK Mİ?

Kısa çalışma ödeneğine ilişkin son resmi açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir önceki kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu konuşmasıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan mart ayının başında yaptığı konuşmasında kısa çalışma ödeneğinin mart ayında son defa ödeneceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş dönem toplantısı kapsamında yaptığı açıklamasında kısa çalışma ödeneği ile ilgili, "Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı mart sonunda bitiriyoruz." demişti.

YENİ KARAR ALINACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan o konuşmasının ardından kısa çalışma ödeneği ile ilgili yeni karar alınabileceği öngörülüyor. 29 Mart tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından Nisan 2021 dönemi ve Ramazan ayına ilişkin sokağa çıkma yasakları kararları açıklandı. Sokağa çıkma yasakları ile birlikte işletmelerin durumlarına dair uygulanacak prosedür paylaşıldı.

Ramazan ayında tüm Türkiye geneli hafta sonu sınırlaması uygulanacak. Bu kapsamda Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.

Nakdi Destek Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2021 yılı Ramazan Ayında sağlanacak desteklere dair "Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır." açıklamasında bulundu.

CHP'DEN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TALEBİ

Alınan kısıtlama kararlarının ardından CHP kanadından bazı açıklamalar geldi. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri yapmış oldukları sosyal medya paylaşımları ile kısa çalışma ödeneğinin Ramazan ayında devam etmesini istediler.
Yorumlar (0)