Yellen Biden'e Karşı Enflasyon Açıklaması Yaptı

Ülke tarihinde ABD Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın lider olarak önem taşıyan Janet Yellen, yaptığı açıklamalar ile piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor.

Yellen Biden'e Karşı Enflasyon Açıklaması Yaptı
Ülke tarihinde ABD Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın lider olarak önem taşıyan Janet Yellen, yaptığı açıklamalar ile piyasaların gündeminde yer almaya devam ediyor. Covid-19 pandemisinden büyük ölçüde olumsuz etkilenen ABD ekonomisini yönetmekle görevlendirilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomi ve piyasalar hakkında bir röportaj verdi. Pandemi sonrası toparlanma için verilen 1,9 milyon dolarlık yardım paketinin ekonominin canlanmasında etkili olabileceğini söyleyen Yellen, ekonomik teşvik paketinin enflasyona neden olacak şekilde artacağını düşünmediğini açıklamaları içinde belirtti.

Enflasyon Çok Düşüktü

ABD’nin yeni seçilmiş başkanı Joe Biden, Covid-19 sonrası kademeli normalleşme döneminde ekonominin canlanmasına yardımcı olmak ve salgınla mücadeleyi kolaylaştırmak için verilen 1,9 trilyon dolarlık desteğin detaylarını anlattı. Kurtarma paketi olarak kabul edilen paket içinden 400 milyar salgın ve aşılama çalışmalarına ayrılırken, yerel yönetimlere 350 milyon dolar bütçe ayrılacak. Belirli gelir seviyesi altındaki Amerikalılara destek için ilk aşamada verilen 600 dolarlık nakit para desteğinin yeni yardım desteği kapsamında 1400 dolar olarak yeniden dağıtılması kararlaştırıldı. Biden, destek paketini tanıtmasının ardından paketin tüketici üzerinde fiyat baskısını arttıracağına ve enflasyona neden olacağına yönelik endişelerini açıkladı.

Yellen, Biden’ın enflasyon açıklamaları üzerine sözlerine "Bunun olabileceğini gerçekten düşünmüyorum. Zira pandemi öncesi dönemde de enflasyon oranı yüksek değil aksine çok düşüktü" ifadelerine yer verdi. Pandemi öncesi ekonomik durumu da hatırlatan Yellen aynı zamanda ABD için verilen destek paketinin enflasyona neden olacak kadar büyük olmadığına değindi.

Temel Sorunlar Ele Alınacak

Verdiği röportaj ile yardım destek paketini açıklayan Yellen, bu yardım paketi ile birçok Amerikalının ihtiyaç duyduğu yardıma ulaştığını belirtirken teşvik paketinin önümüzdeki yıllarda ABD’de istihdama döndürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Yeni tasarının kabul edilmesi ile ekonomide eşitsizliğe neden olan temel sorunlara çözüm getirileceğini belirtti.
Yorumlar (0)