Yeni Araba Alacaklar Dikkat! İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye'de ikinci el araçlara olan ilginin her geçen gün artması ile vatandaşlar bu piyasadan araba satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında büyük bir merak yaşıyorlar.

Yeni Araba Alacaklar Dikkat! İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye'de ikinci el araçlara olan ilginin her geçen gün artması ile vatandaşlar bu piyasadan araba satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında büyük bir merak yaşıyorlar. İkinci el otomobil alırken hangi konularda dikkatli davranılmalı? Araçların hangi özellikleri kontrol edilmeli? İkinci el otomobil satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Türkiye'de koronavirüs süreci nedeniyle otomobil satın almak isteyen vatandaşlar sıfır kilometre yeni araçları üretim ve arz sıkıntısından kaynaklanan problemlerden dolayı satın alamıyorlar. Otomobil fabrikaları henüz sadece siparişleri yetiştirmekle meşgul oldukları için piyasaya yeni araçlar sürülemiyor. Bunun üzerine döviz kurlarındaki yükseliş de eklenince vatandaşlar ikinci el otomobil piyasasına adeta itiliyorlar.Yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşların tek çaresi olan ikinci el piyasası ise son dönemlerde popülerliğini oldukça üst seviyeye taşıdı. Büyük bir taleple karşılaşan piyasada yeni kurallar devreye girmeye başladı. Hemen hemen her hafta araç fiyatları zamlanırken her geçen gün otomobil satın almak güçleşiyor.İkinci el otomobil piyasasında araç satın almanın bazı sakıncaları da vatandaşların zihnini meşgul ediyor. Artan fşyatlar nedeniyle çok ciddi rakamlar ödemeyi göze alan vatandaşlar satın alacakları yeni aracın hatalı veya kusurlu olmasından endişe ediyorlar. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli?KURUMSAL FİRMALAR TERCİH EDİLMELİ!İkinci el araç satın almak isteyen vatandaşların bu işlemi güvenilir kişilerle yapmaları gerekiyor. Kurumsal firmaların tercih edilmesi belki fiyat olarak biraz daha yüksek bir bedele neden olabilir ama dolandırılma endişesini de ortadan kaldırıyor. Çalıntı araç satımı veya ipotekli araç satımı gibi farklı dolandırıcılık yöntemlerinin kurbanı olmak istemeyen vatandaşlar ikinci el araç satın alırken muhatabını iyi seçmeliler. Aksi durumda hem malınızdan hem de paranızdan olabilirsiniz. Bir daha ulaşma imkanı bulunmayan kişilerden araç alımı yapılmamalıdır.YETKİN BİR KURULUŞTAN EKSPERTİZ RAPORU ALINMALI!Yeni bir otomobil satın almak için ikinci el araç piyasasını tercih eden vatandaşlar satın alacakları otomobilin ekspertiz raporunu özenle incelemeli ve bu raporun yetkin bir kurum tarafından verildiğine emin olmalılar. Aksi durumda aracın hasar geçmişini, motorun sağlamlığını ve diğer çok sayıda detayı satın alma sürecinin öncesinde öğrenmek mümkün olmayacak. Bu raporun alımı konusunda işlemlerin daha önce yapılmış olmasını tercih etmemek de önemli bir avantaj kazandıracaktır.

TEST SÜRÜŞÜ YAPMADAN ARAÇ SATIN ALMAYINİkinci el araç piyasasından yeni bir otomobil satın almadan önce o otomobil ile mutlaka deneme sürüşü yapılmalı. Araba satın alma işlemi çok dar bir sürede gerçekleşmemeli. Hatta araç satın almaya giden vatandaşlar yanında otomobillerden anlayan bir yakınını da götürmeli. Bu şekilde test sürüşü sırasında ortaya çıkabilecek kusurların tespiti çok daha kolay olacaktır.ARACI SALLAYIN SÜSPANSİYON SİSTEMİNİ KONTROL EDİN!Yeni bir araç satın alırken aracın süspansiyonunun sağlam olması çok önemlidir. Bunu anlamak için çok büyük bir incelemeye de gerek yok. Otomobili dört köşeden salladığınızda araç bir kaç kere sallanıp duruyorsa süspansiyon sistemi sağlam demektir. Ayrıca otomobile uzaktan bakınca bir yamukluk göz çarpıyorsa aracın süspansiyon sisteminde aksaklık olduğu anlamına gelir. Bunun yanında otomobilin dış görünüşüne bakılıp çizik ve pas durumu incelenmeli.DİREKSİYON VE PEDAL KONTROLÜ YAPILMALI!Otomobilin direksiyonunda bir aksaklık olup olmadığı da küçük bir denemeyle anlaşılabiliyor. Direksiyon başındayken aracın direksiyonunu çevirip camdan da tekerlekler kontrol edilmeli. Direksiyon çevrildikten 3-4 saniye sonra tekerlekler hareket ediyorsa o araçtan uzak durulmalı. Bunun anlamı direksiyon sisteminde çok büyük bir sorun olduğuna işaret eder. Ayrıca pedallara bakarak daha çnce aracın ne şekilde kullanıldığına dair fikir elde edilebilir. Gaz pedalı aşınmış araçlar uzun yolculuk, fren pedalı aşınmış araçlar şehir içi yolculuk yapmış demektir.MOTER SESİNEVE EGZOZ DUMANINA DİKKAT EDİLMELİ!Yeni bir araç satın alırken en kritik husus motorun ve egzozun incelenmesidir. Otomobillerde meydana gelen hasarların büyük bir çoğunluğu bu inceleme ile tespit edilebilir. Motoru düzgün çalışan, anormal ses çıkarmayan araçlar tercih edilmeli. Motordan ekstra sesler geliyorsa bir uzman tarafından incelenmesi talep edilmeli. Ayrıca egzoz dumanı da motor ile alakalı olarak çok güçlü bilgiler vermektedir. Duman rengi gri veya renksiz ise endişe edilmemeli ve araçta ciddi bir sorun yok demektir. Ancak bu duman siyah veya maviyse o araç kesinlikle satın alınmamalı.Emlak365.com


Yorumlar (0)