Yeni Bedelli Askerlik Sistemi Açıklandı mı? Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik ile ilgili son zamanlarda merak edilen tün konular ve yeni bedelli askerlik ücretiyle ilgili detaylar bu haberimizde… Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde bedelli askerlikle ilgili tüm detayları açıklamıştı.

Yeni Bedelli Askerlik Sistemi Açıklandı mı? Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik ile ilgili son zamanlarda merak edilen tün konular ve yeni bedelli askerlik ücretiyle ilgili detaylar bu haberimizde…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde bedelli askerlikle ilgili tüm detayları açıklamıştı. Ancak bu detaylarla ilgili yaşanan gelişmeler, bedelli askerlik sisteminin nasıl olacağına dair bilgiler de içermektedir.Yeni askerlik sisteminde kalıcı bedelli askerlik uygulaması söz konusu. Düzenlemeyle beraber yaş farkı gözetmeden her Türk gencinin bedelliden yararlanabileceği açıklandı. Ayrıca tüm gençler için zorunlu eğitim süresi 1 ay olarak belirlendi.Yeni askerlik sistemindeki bedelli ücreti ise 31 bin 343 TL olarak belirlendi. Her altı ayda bir olarak memur maaşına gelen zam oranında bedelli ücretin artacağı da bildirildi.Gençler bu sistemin ne zaman yürürlüğe gireceğini de merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemle ilgili İstanbul seçiminden önce yasalaşma sürecine gidileceğini belirtti. Ayrıca önümüzdeki hafta Meclis’e gelmesi planlanan yeni bedelli askerlik uygulamasının 23 Haziran’dan önce yasalaşacağını da açıkladı.Bir önceki bedelli uygulamasında ise zorunlu eğitim 21 gün olarak belirlenmiş ve ödenecek ücret 15 bin TL ile sınırlandırılmıştır. Ancak yeni sistemde bu rakamın 31 bin 343 TL olması, hali hazırda askere gitmek isteyen gençleri düşündürmeye devam ediyor.


Yorumlar (0)