Yeni Destek Talebi! Elektrikten Enerji Fonu TRT Payı, Sudan Yüzde 40'lık Atık ve Çevre Vergisi ve Doğalgazdan Yüzde 18'lik KDV Alınmasın

Kosonavirüs salgını kapsamında sağlanan destekler hem vatandaşları hem esnafı belli ölçüde rahatlatırken yeni destek talepleri de gelmeye devam ediyor.

Yeni Destek Talebi! Elektrikten Enerji Fonu TRT Payı, Sudan Yüzde 40'lık Atık ve Çevre Vergisi ve Doğalgazdan Yüzde 18'lik KDV Alınmasın

Kosonavirüs salgını kapsamında sağlanan destekler hem vatandaşları hem esnafı belli ölçüde rahatlatırken yeni destek talepleri de gelmeye devam ediyor. TESK önümüzdeki süreçte elektrik, su ve doğalgaz faturalarından vergi alınmamasını talep etti.

Emlak365.com - Koronavirüs salgınının başından itibaren sağlanan destekler ile vatandaşların süreci en hafif şekilde atlatmalar amaçlandı. Bu dönemde işverenlere de önemli destekler sağlanırken son destek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 yılından itibaren esnaflara kira yardımı yapılacağını müjdelemişti. 

FATURA DESTEK TALEBİ, ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ FATURALARINDAN VERGİ ALINMASIN

Esnaflara yapılacağı açıklanan kira yardımının ardından salgın süreci kapsamında bir destek talebi daha geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yaparak devletten fatura desteği talep etti. Hem vatandaşlar hemde esnaflar için talep edilen fatura desteği ile vergilerin belli bir süre alınmaması istendi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamasında en az 6 ay süreyle vergi alınmamasının vatandaşların üzerinde ki yükün hafiflemesi anlamına geleceğini söyledi. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken fatura desteğine ilişkin talebinde, ""Faturalarda doğal gazdan yüzde 18 KDV, elektrikten enerji fonu, TRT payı, vergi, KDV olmak üzere yüzde 20 oranında vergi, sudan ise yüzde 40 oranında olmak üzere atık su, çevre temizlik, KDV gibi kalemlerden vergi alınıyor. Esnafın ve vatandaşın üzerinden en azından 6 ay süreyle bu vergilerin kaldırılması faturaları önemli oranda düşürecek, herkese bir nebze de olsa nefes aldıracaktır." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)