Yeni Günde Dolar/TL 7,75 TL Düzeyinin Üzerini Gördü!

Sabah saatlerinde Euro/TL 9,20 liradan işlem görüyor.

Yeni Günde Dolar/TL 7,75 TL Düzeyinin Üzerini Gördü!
Sabah saatlerinde Euro/TL 9,20 liradan işlem görüyor. ABD tahvil getirilerinin yeniden yükselmesi küresel piyasa üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Pazartesi günü yeni haftaya güç kaybı ile giriş yapan TL, gelişen ülke kurları kapsamında en çok değer kaybeden para birimleri içerisine girdi.

Dolar/TL Yeni Değeri ve TCMB’den Beklentiler

Dolar/TL sabahın erken saatlerinde %3 oranının üzerinde bir yükselişe girerek 7,78 lira seviyesine ulaştı. Dolar kuru ardından 07:30 sularında 7,76 liralık rakamı tablolara yansıttı. Euro/TL ise ilk olarak 9,23 lira seviyesini ardından 9,20 lira seviyesini gördü.

Piyasanın beklentileri arasında ise Merkez Bankası’nın faiz artışı gerçekleştirmesi yer alıyor. Tüketici fiyat enflasyonu Şubat ayı içinde yıllık bazda %15,61 oranı ile 2019 yılında kayda geçen rakamdan daha yüksek bir düzeye çıkmıştı. Şimdi ise ekonomistler, 2021 Mart ve Nisan döneminde enflasyonun yukarı yönlü seyredeceğini düşünüyorlar.

Bu yukarı yönlü harekete bağlı olarak %17 düzeyindeki politika faiz oranına giderek yaklaşılacak olması sebebi ile TCMB’den faiz artırımına yönelik bir açıklama gelmesi ekonomistlerce bekleniyor. Ancak bu beklenti tüm piyasanın ortak şekilde paylaştığı bir beklenti olarak gündeme yansımıyor. Kur artışı ardında TCMB’nin izleyeceği politika hakkında tahminler yapılırken ekonomi dünyası ikiye farklı görüş bildirdi.

Bankacılık Sektörünün Tahminleri

Bankacılar ise hali hazır enflasyon temel alınarak yapılan hesaplamalara göre reel faizin 140 baz puanlık gerileme yaptığını, ilerleyen aylarda ise daha yüksek oranlı bir düşüşün gündeme gelebileceğini, orta ve uzun vadeli enflasyon tahminlerinde ise yukarı yönlü revizyonun gündemde olduğunu belirttiler.

Diğer yandan Türkiye piyasasından çıkışlarda ve Türkiye piyasasına girişlerde yatırım açısından hacimsiz bir tablonun oluşması sebebi ile piyasa hareketlerinde dalgalanmanın önümüzdeki aylarda hakim olacağı ifade ediliyor. Kurun 7 lira üstünde şekillenmesi ile dengeler yeniden şekillenecek. Analistler borsada ise dün kapanış verilerine göre düşüşün hakim olduğunu belirtiyorlar.
Yorumlar (0)