Yeni Hafta Zamla Mı Başlayacak? Benzin Ve Motorinin Litre Fiyatı Artacak Mı?

Dünya petrol piyasasında meydana gelen fiyat değişimleri Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Dolar kurunun da ani yükselişi neticesinde benzin ve motorin fiyatlarına yeni zamlar gündeme geldi. Benzin ve motorine zam yapılacak mı?

Yeni Hafta Zamla Mı Başlayacak? Benzin Ve Motorinin Litre Fiyatı Artacak Mı?

Dünya petrol piyasasında fiyat bazlı olarak ciddi değişimler yaşanmaya devam ediyor. Petrol üreten ülkelerin krizden çıkma çabaları sonuç vermeye devam ederken OPEC yönetiminde petrol fiyatları kademeli olarak yükselişini sürdürüyor.

İNDİRİMLERDEN SONRA AKARYAKIT ZAMLARI GÜNDEME GELİYOR

Petrol fiyatlarında meydana gelen istikrarsız fiyatlama Türkiye'de milyonlarca araç sahibi vatandaşın koronavirüs sürecinde indirimli benzin ve motorin fiyatları ile karşılaşmasını sağlamıştı. Ancak petrol fiyatlarının alınan önlemler neticesinde koronavirüs sürecinin öncesine dönmesi Türkiye'de vatandaşların cebine olumsuz yansıdı.

BENZİN VE MOTORİN ZAMMI GÜNDEMDE

Dünya piyasasında artış eğiliminde olan petrol fiyatları neticesinde son olarak geçtiğimiz hafta kapanırken motorine zam gelmiş ve benzin fiyatları aynı bırakılmıştı. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirleyen kurum olan EPGİS'in yeni haftada benzin ve motorinde fiyat değişimine gideceği sektör uzmanlarınca dile getirilmeye başlandı.

BENZİN ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Türkiye'de petrol sektöründe olan yetkin kişiler hem petrol fiyatlarının hem de dolar kurunu akaryakıt fiyatlarında zam yapılmasını gereklilik haline getirdiğini ifade ettiler. Bu nedenle yeni haftada EPGİS'in benzin ve motorine zam yapıldığını açıklaması şeklinde bir beklenti ortaya çıktı.

EPGİS'in benzin ve motorine yapılacağı iddia edilen zammın miktarını ise hafta başından petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimler belirleyecek. Dolar kurunda ciddi bir düşüş olması durumunda EPGİS'in zam yapmayacağı ama düşüş yaşanmaması durumunda ise zammın resmen açıklanması bekleniyor.

Emlak365.com