Yeni Hedef Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası

Erdoğan, yapılan ekonomi reformları tanıtım toplantısında şeffaf ve izlenebilir bir sistem ile uluslararası standartlara uygun bir kıymetli maden ve taşlar piyasasının oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Yeni Hedef Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası
Erdoğan, yapılan ekonomi reformları tanıtım toplantısında şeffaf ve izlenebilir bir sistem ile uluslararası standartlara uygun bir kıymetli maden ve taşlar piyasasının oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ardından ilk destek Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşcalı’dan geldi.

Çavuşcalu, kararın uzun süredir beklendiğini belirtirken sektörde daha önceden herhangi bir kanun aracılığı ile düzenleme yapılmadığının altını çizdi. Sektör için önemli kararlar alındığını söyleyen Çavuşcalı,  iş yeri güvenliği, nitelikli personel ve sermaye standartlarının belirlenmesinde gerekli bir adım olduğunu vurguladı. Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen mevzuat çalışmasına görüşlerini bildirdiklerini belirten Çavuşcalı, piyasanın bir kanun ile düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Sektör Olarak Çok Mutluyuz

Çavuşcalı, reform paketi kapsamında rafinericiler, kuyumcular, ayar evleri ve tüm diğer aktörleri etkileyecek olan düzenleme ilişkin olarak “piyasanın baştan aşağı ele alınacağı için sektör olarak çok mutluyuz ve destekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Düzenlemenin özellikle kuyumcu dükkanı açmak için bazı yeni şartlar getirdiğine dikkat çeken Çavuşcalı, piyasada var olan dolandırıcılara karşı bir önlem olabileceğini tüketicilerin mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebileceğini ifade etti. İç Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen mevzuat çalışmasına görüşlerini bildirdiklerini hatırlatan Çavuşcalı, düzenlemelerle ilgili olarak görüş bildirmek istediklerini ve katkı sunabileceklerini söyledi.

Nitelikli İşgücü İçin Büyük Fırsat

Reform paketi çerçevesinde istihdam olanaklarını değerlendiren Çavuşcalı, düşük gelire sahip esnafa uygulanacak olan vergi muafiyetine değinerek saat ve kuyumcu tamircileri ile el sanatları ile uğraşan veya özel tasarım ürün üreten işletmelerinde kapsama alınabileceğini söyledi.

İstihdam destekleri kapsamında mikro ve küçük ölçekli işletmelerin her 1 kişi istihdamında 6 ay ödemesiz 100 bin lira kredi desteği verileceğini belirtti. Sektör için önemli bir adım olduğunu söyleyen Çavuşcalı, 100 bin liralık desteğin, teknolojiyi geliştirmek için kullanılabileceğini ifade etti.
Yorumlar (0)