01 Mart 2018 Perşembe 14:44
Yeni KDV Tasarısı Meclis Yolunda
Son alınan haberlere göre yeni KDV düzenlemesi ile ilgili olarak düzenlenen tasarı TBMM'ye gönderildi. Maliye Bakanı Necati Ağbal yaptığı bilgilendirmede Katma Değer Vergisi'ne ilişkin yenilikler içeren tasarı hakkında bilgi verdi. Bakan Ağbal konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: "Kanun tasarısının amacı; yatırımı, üretimi ve ihracatı desteklemek, işletmeler üzerinde oluşan finansman yükünü ortadan kaldırmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin vergiye uyumunu kolaylaştırmak, kayıtlılığı teşvik etmek ve vergi uygulamalarında mükellef haklarını güçlendirmektir. Bu amaç çerçevesinde 25 maddeden oluşan kanun tasarısı oluşturulmuştur."

1985 senesinden beri aynı Katma Değer Vergisi Kanunu'nu uygulayan ülkemiz için adeta yeni KDV reformu olacağı düşünülen bu düzenlemeler hakkında merak edilen pek çok konu başlığı bulunmakta.


Küçük İşletmelere ve Arsa Sahiplerine Pek Çok Kolaylık Geliyor


Meclise giden tasarıdaki maddelere göre, KDV beyanlarının ihtiyari olarak kolaylaştırılması ve böylelikle küçük işletme sahiplerinin daha kolay bir şekilde KDV yükümlülüklerini yerine getirebilecekleri öngörülüyor. Ayrıca küçük esnaflar için düşünülen bir kolaylık da, vade tarihlerinden iki ay sonraya kadar KDV'lerini erteyebilme seçeneği sunulabilecek olması. Sahibi oldukları arsa için müteahhit ile anlaşan arsa sahipleri, yeni düzenleme ile sadece satın alacakları konut ya da diğer yerler için KDV ödeyecekler.

Hayırseverler İçin Güzel Haberler Var


Hayırseverlerin kamu yararına yapacakları okul, yetiştirme yurdu, ibadethane gibi mekanların inşa edilmesi esnasında alınacak olan mal ve hizmetlerin katma değer vergisinden istisna tutulması da maddeler arasında.

Devreden KDV Konusunda Yenilik


Tasarıda en çok dikkati çeken konu ise sonraki döneme devredilen KDV'nin iade işlemi yapılmasına olanak sağlaması oldu. Halihazırda kullanılan yasada bu büyük bir sorun haline gelmişti ve işletmeler devreden KDV'lerinin devlet üzerinden iadesinin yapılmasını talep edemiyorlardı. Bu maddeye ilişkin Maliye Bakanı şunları paylaştı:  "Mevcut yasa, kronik hale gelen bu sorunu devam ettirmektedir. İşletmelerimiz bu nedenle bir taraftan devreden KDV'leri varken diğer yandan finansman ihtiyacı çekmektedir. Bu sorunun ortadan kalıcı şekilde kalkması, işletmelerimizin üzerinde finansman yükü oluşmaması için devreden KDV'nin iade edilemeyeceği şeklindeki düzenleme yürürlükten kaldırılarak, devreden KDV'nin 12 ay içerisinde indirilememesi halinde mükellefe iadesi sağlanmaktadır. 12 aylık süre 3 aya kadar indirilebilecektir."

Yeni KDV sistemi, bu maddelerin dışında sistemi ve insanları rahatlatacak pek çok madde içermektedir.
Son Güncelleme: 01.03.2018 14:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.