Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Enflasyon, Faiz ve Döviz Kuru Yaklaşımı!

Görevden alınan Naci Ağbal'ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun enflasyon, dolar kuru ve faiz yaklaşımı hakkındaki yaklaşımları gündeme bomba gibi düştü. Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarları arasında yer alan Kavcıoğlu tarafından yayımlanan son yazısı yeni yönetimin izleyeceği ekonomi politikası konusunda yol gösterici olması nedeni ile büyük yankı uyandırdı. Merkez Bankası faiz indirecek mi, bir sonraki Merkez Bankası toplantısı ne zaman, Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı, yapacak mı?

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Enflasyon, Faiz ve Döviz Kuru Yaklaşımı!
200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrası Yeni Şafak Gazetesi tarafından yoğun bir şekilde eleştirilen ve hedef tahtasına oturtulan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bugün Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesi ile görevinden alındı.

Naci Ağbal'ın yerine 26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Yeni Şafak Gazetesi Ekonomi Sayfası Köşe Yazarı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Atama kararı finans sektörlerinde büyük yankı uyandırırken gözler yeni yönetime çevrildi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NUN FAİZ, DOLAR KURU VE ENFLASYON İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ NELER?

Göreve atanmadan önce Yeni Şafak Gazetesi'nde ekonomi yazarlığı yapan Kavcıoğlu 9 Şubat 2021 tarihli yayımlanan "Enflasyon, faiz ve döviz kuru" başlıklı yazısında alınan faiz artırımı kararlarını eleştirmişti. Kavcıoğlu kaleme aldığı yazısında Türkiye'nin yıllardır enflasyon, faiz ve dolar kurunun birbirine olan etkisi nedeni ile ekonomide bir türlü istenilen sonuçları alamadığını belirterek 90'lı yıllarda da bu nedenle çok sayıda ekonomik kriz yaşadığını söyledi.

Kavcıoğlu yazısında "2002 yılından sonra ise hem 2001 kriziyle başlayan uygulamalarla hem de 2003 yılından sonra oluşan siyasi istikrarla üçünün de düşüşe geçtiği bir dönemi yaşadık. Ancak, bu süreç içerisinde bugün de hep konuştuğumuz düşük kurun yani TL’nin gereğinden fazla değerlenmesinin topuzunu kaçırdık" diyerek bugün ekonomide yaşanan kırılganlığın ana nedenini yapısal reformların tamamen hayata geçirilememesini gösterdi.

Döviz koru, enflasyon ve yüksek faizin geri gelme nedenini ödemeler dengesindeki problemler ve cari açığın kapanması için yapılması gerekenler eksik yapılması olarak gösteren Kavcıoğlu Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi olmayacağı yönündeki açıklama ile dolar kurunun düşmesini ise yüksek faiz isteyen güçlere bağladı.YENİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU YÜKSEK FAİZE KARŞI! 

Kavcıoğlu yazısında "Artık tüm kesimlerinin alışılagelmiş politikalardan vazgeçerek, daha yapısal çözümler üzerinde uzlaşması gerekiyor. Dünyada negatif faiz söz konusu iken bu ülkenin önemli ekonomi yazarlarının, bankacılarının, iş kuruluşu temsilcilerinin yüksek faizde istikrar aramaları gerçekten üzücü bir durum" diyerek yüksek faize karşı olduğunu açık bir dille ifade ediyor.

Faiz artışlarının dolaylı olarak enflasyonu da arttıracağını iddia eden Kavcıoğlu faizi artıracak girişimlerin yerine üretimi artıracak, girdi maliyetlerini düşürecek kararların alınması gerektiğini savundu.

BİR SONRAKİ MERKEZ BANKASI TOPLANTISI HANGİ TARİHTE, TCMB NİSAN AYI PPK TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN?

Merkez Bankası Nisan ayı PPK toplantısı 15 Nisan 2021 tarihinde yapılacak.
Yorumlar (0)