Yeni Torba Yasa TBMM Başkanlığına Sunuldu! Matrah ve Vergi Artırımı, Borçlara Yapılandırma Geliyor!

AK Parti milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na yeni bir torba kanun teklifi verildi. Matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesi ve borç yapılandırmasını içeren kanun teklifinin detayları netleşti. 

Yeni Torba Yasa TBMM Başkanlığına Sunuldu! Matrah ve Vergi Artırımı, Borçlara Yapılandırma Geliyor!

TBMM Başkanlığı'na AK Parti milletvekilleri trarafından yeni bir torba kanun teklifi sunuldu. Matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesi ile borç yapılandırmalarını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 15 maddelik kanun teklifi çok sayıda vatandaş tarafından uzun bir süredir bekleniyordu. TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin detayları da belli oldu. 

BORÇLARA YAPILANDIRMA

Sunulan kanun teklifine göre 7256 sayılı Kanun kapsamından sonraki dönemlerden borcu olan vatandaşlar ile 7256 sayılı Kanundan yararlanarak borçlarını yapılandıran ama ödemelerini yapmadıkları için yapılandırmaları bozulan vatandaşları da içerisine alacak şekilde kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılmasına imkan tanınacak. 

MATRAH ARTIRIMI

TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifine göre inceleme ve takdir işlemleri devam eden alacaklar için de yapılandırma imkanı getirilecek. Bu aşamada bulunan alacakların hemen Hazine'ye intikalinin sağlanması, matrah ve vergi artırımı yolu da açılacak. Bu şekilde vergilemede öngörülebilirlik artırılarak olası risklerin ortadan kaldırılması sağlacak. Ayrıca bu düzenleme ile işletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomi teşvik edilecek. Tüm bu düzenlemeler vatandaşlara önemli imkanlar sunacak.

Kanun teklifinde işletmelerin bilançolarında kayıtlı olan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer istisadi kıymetler için de yeniden değerleme imkanı yapılmasını sağlayan bir madde bulunuyor. Bu şekilde işletmelerin bilançolarında bu kıymetler güncel değerleri ile yer alabilecekler. 

ESKİ KREDİ BORÇLARINI ÖDEYENLERE KISMİ SİCİL AFFI

Öte yandan bazı kamu kurumu niteliğinde olan meslek odalarına vatandaşların olan borçlarına da yapılandırma imkanı getiriliyor. Bunların yanında karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredi borçlarını zamanında ödeyemeyen vatandaşların bu borçlarını ödemeleri halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtların dikkate alınmayacağına dair de bir düzenlkeme yapılacak. 

Yorumlar (2)
Mustafa 3 hafta önce
Her şeye yapılandırma var ama ne hikmetse konut kredisi çekenlere gelince yok. Birçok kişiye 0.64 ten ikinci el ev alanlara 0.74 ten kredi ver. Bizde 0.99 dan ödemeye mahkum et. Sayın Berat Albayrak bize haksızlık yaptı ama yanına kalmadı. Ben 0.99 dan kredi kullanıp sıfır daire aldım. Hemen arkasından oranları 0.64 e çektiler. Aynı krediyi kullandığımız halde venden kisabir süre sonra kredi kullanan vatandaş 500 kusur lira her ay az ödeme yapıyor. Sizce bu adaletsizlik değilmi.
ahmet şahin 3 hafta önce
devletin mükellefler için açmış oldugu vergi davaları ne olacak acaba