EKONOMİ

Yıl İçinde Azalacak! Tüm Çalışanların Ay Ay Maaş Hesabı

Çalışanların maaşlarına 2021 yılı başında yapılan zamların ardından maaşları netlik kazandı. Ancak yıl içerisinde vergi dilimi nedeniyle maaşlarda azalmalar olabilecek. Kimlerin maaşlarının azalacağına dair tüm ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

Çalışma hayatında yer alan tüm vatandaşların maaşları 2021 Ocak döneminde yükseldi. Gelir grubunun en altında yer alan asgari ücretli çalışanların maaşları bu dönemde ciddi bir zam ile 2 bin 825 TL’ye yükseldi. Yaklaşık 500 TL’lik zammın yanında diğer maaş grupları da yükseldi.

Kamu kurumlarında çalışan personeller, özel sektörde çalışanlar diğer iş gruplarında bulunan vatandaşların maaşları arttı. Yaşanan bu artışların en önemli etkisi ise yıl içerisinde hissedilecek. Çünkü bazı vatandaşların gelir vergisi dilimi yıl başında uygulanan dilim ile aynı olmayacak.

GELİR VERGİSİ DİLİMLERİ DEĞİŞECEK

Önümüzdeki günlerde maaşlarını alacak vatandaşların hemen hemen hepsinde maaşlarında bir farklılık olmayacak. Bunun dışında ücretin her ay aynı net üzerinden hesaplandığı işletmelerde de önümüzdeki aylarda maaşlar değişmeyecek. Peki önümüzdeki dönemlerde kimlerin maaşlarında değişiklik olacak? Maaşları brüt ücret üzerinden hesaplanan çalışanların maaşlarında önümüzdeki aylarda değişmeler olacak. Brüt ücret yıl içinde değişmese de, ödenen net ücret yıl içerisinde azalma gösterecek.

Maaşlar Neden Azalacak?

Brüt ücret yıl içinde hep aynı kalmış olsa da, brüt ücret üzerinden kesilen gelir vergisindeki artış, net maaşta azalmaya neden olur. Çalışanların bilmesi gereken en önemli noktalardan birisi brüt ücretten yapılan kesilmeler. Brüt ücretten; gelir vergisi, damga vergisi ve sigorta primleri kesilir. Sigorta prim ödemeleri yıl içerisinde değişmez ancak gelir vergisi artış gösterebilir.

(Tablo Posta’dan Alınmıştır)

KESİLEN VERGİ YÜZDE 15’TEN YÜZDE 20’YE ÇIKAR

Brüt ücret üzerinden kesilen vergi tutarı belirlenen seviyeyi aşması durumunda, yüzde 15 olarak vergi dilimi yüzde 20’ye geçer. İlk vergi oran artışı; 24 bin liralık vergi matrahı aşıldığında meydana gelir. 2021’de bir çalışanın vergi matrahı; hangi ayda 24 bin lirayı aşarsa, o ay yüzde 15’den, yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş yapmış olur.

Bir Sonraki Vergi Dilimi Yüzde 27

Yüzde 20’lik vergi diliminde yer alan vatandaşların yıllık kazançları 53 bin TL’yi aşarsa vergi dilimleri yükselir. Çalışanlar bu durumda yüzde 20 yerine yüzde 27 oranında gelir vergisi ödemesi yaparlar. Gelir vergisi oranlarının artması net kazançların azalması anlamına gelir. Bir sonraki vergi dilimi 190 bin TL’dir. Çalışanların yıllkık kazançları 190 bin TL’yi aşarsa yüzde 35 oranında gelir vergisi öderler.

ÖRNEK MAAŞ  HESAPLAMA: NE KADAR AZALMA OLUR?

Örneğin aylık 7.000 TL maaş alan bir çalışan, Mayıs ayına kadar yüzde 15’lik vergi dilimine girer. Bu durumda bu zaman kadar olan net maaşı 5272 TL olarak ödenir. Ancak çalışanın vergi dilimi gelir sınırı aştığı için yüzde 20’ye çıkar. Bu durumda brüt maaşı 7000 TL olmaya devam ederken net kazancı vergi kesintisinin artmasıyla 4985 TL’ye geriler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir