Yılın En Büyük Zammını Gören Benzin Fiyatlarına İndirim Yapıldı! Benzin İndirimi Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Küresel piyasalarda değişen petrol fiyatları ve dolar kurundaki gelişmeler üzerine benzin fiyatlarına indirim yapıldığı açıklandı. Benzin fiyatlarına ne kadar indirim yapıldı? Benzin indirimi pompa fiyatlarına yansıtılacak mı?

Yılın En Büyük Zammını Gören Benzin Fiyatlarına İndirim Yapıldı! Benzin İndirimi Pompa Fiyatlarına Yansıyacak Mı?

Dünya petrol piyasasında önemli gelişmeler olmaya devam ediyor. Üretim artışı konusunda petrol üreten ülkeler arasında anlaşma sağlanamayınca petrol fiyatlarında inişli çıkışlı bir fiyatlama hakim olmaya başladı. Bu fiyatlama Türkiye'yi dolar kuru ekseninde etkiledi. Dolar kurundaki gerileme ve petrol ürünlerinin fiyatlarındaki düşüş ile Türkiye'de benzin maliyetlerinde bir azalma meydana geldi.

EPGİS BENZİNİN LİTRE FİYATINA İNDİRİM YAPILDIĞINI RESMEN DUYURDU

Rafineri çıkışlı benzin maliyetlerinde gerçekeleşen düşüşlerin ardından benzin fiyatları için yeni bir hesaplama yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan yeni hesaplamanın ardından benzin fiyatlarında indirim yapılmasına dair bir karar alındı. Bu karar EPGİS'in resmi iletişim araçları üzerinden kamuoyuna ilan edildi.

BENZİN İNDİRİMİ POMPA FİYATLARINA YANSIYACAK MI

EPGİS açıklamasına göre benzin fiyatlarına 18 kuruşluk indirim yapıldı. Bu indirimin bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı billdirildi. EPGİS'in açıklamasının devamında ise benzin fiyatlarına yapılan indirimin pompa fiyatlarına yansıyıp yansımadığı duyuruldu. Eşel Mobil Sistemi gereği benzin fiyatlarına yapılan indirim pompa fiyatlarına yansımayacak. Yapılan indirim ÖTV'den mahsuplaşma yolu ile fark yaratacak. Devlet tarafından benzinden alınan ÖTV payı bu indirimle litre başına 18 kuruş daha fazla olacak. Ancak bundan vatandaşlar etkilenmeyecekler. 

MOTORİNE İNDİRİM YAPILACAK MI

Benzin fiyatlarına indirim gelmesinin ardından bir diğer akaryakıt ürünü olan motorine de indirip yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre fiyatların bu düzeyde seyretmesi durumunda motorin fiyatlarında da hafta sonuna doğru bir güncelleme yapılabilecek. Ancak petrol fiyatlarında yükseliş olursa motorin için indirim sözkonusu olmayacak. Öte yandan motorine indirim yapılsa dahi Eşel Mobil Sistemi gereği o da pompa fiyatlarına yansıtılmayacak. 

Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 2,15 oranında artarak 67,85 dolara yükseldi. 

Yorumlar (0)